Хората подценяват рисковете при амбулантната търговия на морето. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Габриела Руменова, основател на платформата "Ние потребителите". Тя обясни, че този тип търговия се е появила заради повишените цени в ресторантите и следователно за да бъде запълнена тази ниша. 

Амбулатна търговия има навсякъде - градове, села, но апелът на експертът и поводът за интерюто заради летния сезон и нелоялните практики по морето.

"Трябва да се замисляме кой ни предлага, къде и как се приготвят различните храни, как се съхраняват. Има риск, ако даден хранителен продукт е стоял 7-8 часа под силно слънце на плажа сериозно да промени характеристики си и да изникнат бактериите. Знаем и какво е становището на експертите от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), те извършват проверки, налагат се санкции. Но пък и ние, като граждани, трябва да бъдем активни, защото с нашето поведение можем да допринесем за регулирането на този тип търговия. Т.е. тя да не процъфтява, както станахме свидетели и през това лято, за съжаление. В крайна сметка контролните органи имат такива функции, но те не могат да бъдат навсякъде, ние можем да им помагаме", обясни Руменова като даде личен пример.

"Вчера написах един официален сигнал, като посочих плажовете, на които това се среща, с молба да бъдат извършена проверка, и се надявам, че сигналът ще бъде регистриран и съответно ще бъдат взети мерки", отбеляза тя.