Едно от големите астрономически събития за 2024 година е пълно слънчево затъмнение през април месец. Това каза в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус" д-р Никола Петров – директор на Националната астрономическа обсерватория "Рожен".

"Тази година ще има пълно слънчево затъмнение, на което наш екип ще може да наблюдава и изследва в Мексико. За наша радост имаме финансиран проект, който е към МОН Фонд "Научни изследвания", така че 4-ма души от наша страна се надяваме да имаме късмет да го видим", допълни той.

Д-р Никола Петров обясни още, че слънчевите затъмнения представляват особен интерес,  защото това е единственият шанс да се наблюдава в детайли от земната повърхност с големи разстояния слънчевата корона и допълни: "Провеждаме един наш експеримент, който го започнахме още  1998-1999 година,  е това да бъдат определени области на наличие на неутрален прах в близка околност на слънцето. Тази прах е остатък още от образуването на Слънчевата система и ние не знаем всъщност той до каква степен има принос да обогатява масата на Слънцето. И тъй като това са редки експерименти това е един отворен въпрос в физиката." 

"Това не е явление, което може да застраши живота на Земята във всяко едно отношение, поясни още той, като според него трябва да се наслаждаваме на такива моменти. През юли месец на НАО "Рожен" бе инсталиран Телескопът AZ 1500 от най-ново поколение, който ще позволи да се извършват много астрономически наблюдения, разказа още директорът на обсерваторията:

"Официално февруари месец, само след няколко седмици, започваме научната наблюдателна програма с него. Що се отнася обаче до наблюдение от посетители, това може да се случи само и единствено по време на практики или школи по астрономия, които ние имаме съвместни участия с организаторите на тези мероприятия", каза още той.

Д-р Никола Петров поясни още, че черните дупки не са нещо, което ти трябва да се обръщаме с лоши чувства и усещания. "В крайна сметка почти във всяка една галактика в центъра има черна дупка, която задържа гравитационно милиардите звезди в галактиката, и всъщност може би черните дупки са основните или най-съществените двигатели на еволюцията на Вселената като цяло", допълни той.