Едно красиво цвете, но мощен имуностимулант
©
На външен вид ехинацеята прилича на маргаритка, но листата ѝ са в розов или пурпурен цвят. На височина тя достига до 1-2 метра. Стъблата, цветовете и корените на билката са годни за консумация. Цъфти от юли до септември, като едва след навършване на 2-годишна възраст ехинацеята е годна за употреба с лечебна цел.
Действие и приложение. Ехинацеята е растение с изключително комплексна употреба и широкоспектърно действие върху здравето. Смята се, че консумацията на билката може да намали вероятността за разболяване от грип наполовина.
В състава на ехинацеята присъстват много антимикробни, антивирусни, противовъзпалителни, имуностимулиращи и успокояващи вещества. Наличието на всички тях превръща растението от красиво цвете в толкова широко разпространена във фармацевтичната индустрия и народната медицина лечебна съставка.
Ехинацеята се използва като противовъзпалително и имуноусилващо средство при лечение на стрептококови и стафилококови инфекции, грип и други инфекциозни заболявания, както и за лечение на рани, язви и изгаряния.
Ехинацеята е най-известна със своето благоприятно въздействие върху имунната система.
Многобройни проучвания са установили, че това растение може да помогне на имунната ви система да се бори с инфекции и вируси, което може да ви помогне да се възстановите по-бързо от заболяване. Това е и причината, билката да бъде една от най-използваните за предотвратяване и лечение на настинка и грип.
Доказано е също, че ехинацеята стимулира синтезата на интерферон – протеин, който организма синтезира, за да бори вирусите.
Препоръчителен е превантивният прием особено при хора, предразположени към респираторни заболявания – деца в ученическа възраст и възрастни хора както и всички хора, които работят в големи колективи. Като имуностимулатор ехинацеята има ефект при редица заболявания.
Ехинацеята има доказани свойства и предпазва организма от артрит и ревматизъм – освобождавайки свободните радикали от организма, красивото цвете предпазва ставите, справяйки се с възпаленията. Намазването на засегнатите участъци с мехлем от ехинацея също може да има успокояващ и регенериращ ефект.
Химичен състав. Ехинацеята съдържа флавоноиди, водоразтворими гликозиди (с най-изявено действие, от които е ехинакозидът, който проявява антибиотична активност. Ехинацеята съдържа и полизахариди, кафтарова, кафеена, цикорова киселина (мощен антиоксидант, който засилва имунния отговор) и хлорогенова киселина. Ехинацеята е източник и на витамините А, C и E, минерали (магнезий, йод, селен, силиций, калций, желязо), инулин и етерични масла.
С лечебни цели се използват най-често корените, стъблата и цветовете на растението. Билката може да се прилага под формата на чай, два до три пъти дневно като имуностимулатор и общоукрепващо средство, пише Puls.bg. Тинктура от ехинацея също се прилага успешно при различни състояния. Тя може да се прилага като външно, така и вътрешно. Мехлем от билката се използва успешно при изгаряния и други кожни раздразнения заради антибиотичното, успокояващото и регенеративното й дейсвие.