Един милион долара вече не са това, което бяха, пише за Financial Times Стефън Уагстъл, редактор на FT Wealth и FT Money. Високата инфлация удря по джоба (и по доверителните фондове) дори много богатите и малцина са тези, които могат да пренебрегнат ефектите от нарастващите цени.

Разбира се, болката е много неравномерно разпределена, като по-бедните хора понасят основната тежест. Но дори и на върха на пирамидата на богатството въздействието е ясно.

Реалната стойност на богатството ерозира през последните две години с най-бързия си темп от повече от 40 години, като инфлацията е най-висока от началото на 80-те години на миналия век в САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз.

В доларово изражение инфлацията намали растежа на богатството с 6 процентни пункта през миналата година, превръщайки номиналното увеличение от 3,4% в реална загуба от 2,6%. Това сочи Годишният доклад за богатството, наръчник за финансовото състояние на домакинствата, изготвен от Credit Suisse/UBS.

Това едва ли е изненада, като се има предвид покачването на инфлацията, която достигна 8,3% в САЩ. По-удивителното е, че дори през предходните две десетилетия, когато инфлацията беше ниска, растящите цени пак успяваха да подядат стойността на активите, предава Investor.bg.

Както показват данните, е имало пет години от началото на века, когато номиналната възвръщаемост на инвестициите е надхвърляла 10%, но нито една, в която реалната е достигала това ниво.