Дюгоните са в в опасност: Може ли да им помогнем?
© NOVA
"Когато бях дете, виждах много дюгони. С дядо ми преди 30-40 години ги ловяхме и продавахме", разказва местен рибар.
Тези дни отдавна са отминали. Влошаването на околната среда по крайбрежието е унищожило местообитанията на дюгоните. Баладжи Ведераджан е основател на фондация OMCAR, която има за цял да възстанови тези екосистеми.
"Преди да започнем работата си по опазване, ходихме при рибарите в местните села и им казахме, че ще отглеждаме морска трева. Бяха скептични и казваха, че няма да стане, но аз държах да опитаме", обяснява Ведераджан.
Гмуркачи събират морска трева от ливади, които все още са непокътнати. След това клонките се прикрепят към рамки от бамбук и въжета и се разполагат на морското дъно.
Помагайки за възстановяването на бреговата линия, рибарите вече имат и редовен доход. Те излизат в морето всяка сутрин с нови издънки морска трева за рамките. Условията са идеални. Водата е плитка, така че слънчевата светлина достига до морското дъно и морската трева расте бързо.
"Когато казваме, че трябва да спасим дюгоните, не говорим само за спасяването на това същество, което е защитено от закона за дивата природа, а за спасяването на цялата морска екосистема. Възстановяването на морската трева е от полза и за рибарите. Индийските рибари няма да пресичат международните морски граници и да ловят риба във водите на Шри Ланка. За да защитим ресурсите в нашите океани, трябва да защитим морските екосистеми", казва Ведераджан.
Но това е надпревара с времето. В някои части на света, като Китай, морската крава е застрашена от изчезване. В Тамилнадо видът все още може да бъде спасен, а местообитанието му защитено, разказва "Дойче веле", цитирана от NOVA.