Документалният филм "Чистота или смърт" разказва истинските истории на зависими към наркотици, алкохол и хазарт, които се лекуват в терапевтичен център. Посланието на филма е да се обърне по-сериозно внимание на темата със зависимостите и да се разбият стереотипите за това какво представляват терапевтичните общности. Това каза продуцентът на филма Дилян Калчев в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. 

Режисьор на филма е Даниел Ненов.

"Чистота или смърт" е създаден с благотворителна цел. "Подкрепяме Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта", както и Общността в помощ на зависимите. Средствата от всички продадени билети ще отидат за двете каузи", обясни продуцентът.

Във филма шестима зависими разказват своите истории, а един терапевт говори за процесите в центъра и за проблемите на зависимите.

"Чистота или смърт" е заснет в терапевтичен център край Габрово. В процеса на работа режисьорът Даниел Ненов прекарва там една седмица. "Той успява да ги предразположи така, че те наистина да разкажат историята си. Всички герои застават с лицата си и разказват истинските си истории, какви проблеми са имали, защо са стигнали до там и какъв е процесът на лечение. Смятаме, че това ще даде добавената стойност на филма", разказа Дилян Калчев.  

Той отбеляза, че в България на терапевтичните общности и центрове все още се гледа като на последната инстанция, в която зависимите могат да получат помощ. "А те трябва да са първата, защото там хората получават възможност да се лекуват. Важно е да се разбие този стереотип, че хората там са прослойка от дъното на обществото. Това са обикновени хора, някои от тях са успешни бизнесмени, развити личности, които по една или друга причина затъват в този ад", обясни Калчев.

Филмът е заснет преди повече от година, а някои от резидентите вече са приключили лечението си. "Част от тях се връщат в центъра като консултанти, мотиватори с личен опит. Това дава допълнителна сила на тези, които са вътре, че има човек, който се е справил с проблема и им дава надежда, че и те могат да се справят. Зависимите са много чувствителни хора. Те преминават през един ад. Важното за тези терапевтични центрове е, че на 90% те се лекуват сами, а само 10% е работата с психолози", обясни продуцентът на филма.

Информация за филма може да бъде намерена на сайта https://chist.bg/