Прогнозата за бъдещето в доклада на ЕК от 2009 година е, че до 2025 година около 30% от хората ще са на границата на бедността, но ние имаме още година и половина да опровергаем това, обясни в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

"Направих справка със световната статистика, тя действа с 2 година назад и това, което имаме като официални данни и се отнася за края на 2021 година е, че 9,2% от световното население са под прага на абсолютната бедност, като живеят с много малка сума пари, която беше под 2 долара на ден. Не са толкова катастрофични сценариите. Наблюдават се климатични промени с едно дъждовно, нетипично лято и с тези екстремни температури. Наистина 1/3 от населението има затруднен достъп до питейна вода – тук технологиите ще помогнат, има много варианти за обезсоляване и за осигуряване на вода. Спорно е доколко населението се е насочило до мегаполисите и тези големите градове, защото не е съвсем еднозначна тенденцията. Това, което изкривява прогнозата са тези фактори като пандемия, световната икономическа криза, глобална рецесия – в доклада от 2009 година на ЕК бяха посочили, че може това да изкриви тяхната прогноза", коментира футурологът.

Мариана Тодорова допълни, че е изчела с любопитство въпросния доклад: "Много е интересно в ретроспекцията да оценим какво са казали мои колеги през 2009 година и доколко прогнозите са се сбъднали. Докладът показва това, което ние наблюдаваме винаги в такива доклади, а именно, че лесно се прогнозират по-общи и по-далече във времето трендове и много по-трудно се предсказва какво ще се случи на следващия ден, т.е. те са уловили много точно съществени неща, които се случват. Единствено по-оспоримо нещо и хипотеза е, че светът ще бъде значително по-беден".

Тя добави още, че докладът е интересен и показва в основни линии какво се случва, но това, което предстои да видим е дали наистина ще има разместване на икономическите пластове и дали Индия ще бъде регистрирана като супер сила в икономически аспект: " Защото те все още отреждат второ място на Китай и това е така".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Ива ДОЙЧИНОВА