Днес той щеше да навърши 56 години. Живее и работи в Ню Йорк, получава световно признание, но не забравя редовно да се връща в родния град и да черпи вдъхновение от Родопите.

Димитър Луканов е дете на известно в Пловдив лекарско семейство, роден е през 1969 година и от 6-годишен рисува, майстори и моделира. През 1982 г. председателства Световния детски парламент под патронажа на Николай Рьорих в рамките на международната детска асамблея. Тогава се запознава лично с Хенри Мур, който води кореспонденция с него и подкрепя творческите му способности.

Завършва художественото училище в Пловдив, постъпва в Националната художествена академия и започва дългият път на световен творец. Трудно е да бъдат изброени всички стипендии, които получава. Завършва един от най-престижните колежи за изящни изкуства в Париж Ecol Parsans a Paris и последващо обучение във филиала му в Ню Йорк. Подготвя се и специализира и в други училища и университети в САЩ. Взема магистърска степен в Колумбийския университет, става преподавател в него и в Parsans Ню Йорк. През 1992 г. прави и първата си самостоятелна изложба - рисунки и скулптури, като студент. По-късно той е избран сред 100-те най-добри възпитаници на Parsans за всички времена. Получава покани като гост-професор и лектор в университети множество галерии и училища по изящни изкуства по цял свят.

Луканов също така сътрудничи на различни проекти за изкуства в образованието в Ню Йорк. Той е художник-консултант, правейки скулптура и рисувайки стенописи със специалните програми на Министерството на образованието на Ню Йорк, а работи на неговите ученици са изложени в Детския музей на Стейтън Айлънд.

Негови творби се показват в най-престижни галерии в Германия, Франция, Швейцария, Русия, Китай, Монако, Мексико, Италия, както и в много градове на САЩ.

Знаково негово произведение "Светлина към небето“, впечатлява пътниците заминаващи от летище "Джон Кенеди". То е изпълнено по хилядолетната технология на "изчезващия восък“, която не позволява произведението да бъде точно копирано по какъвто и да било начин. Технологията е изключително сложна и изисква упорита и изтощителна работа. Техническата работа по изработването на скулптурата е отнела месеци.

Второ негово произведение е намира на същото летище и е не по-малко впечатляващо – "Извън времето“. Само по себе си то е уникален и амбициозен структурен подвиг – 90% от творбата е изнесена в страни на 9 метра във въздуха. То тежи два тона, високо е четири и половина метра и широко над 3. Фигурата е от 300 метра стоманени и алуминиеви тръби и още 600 елемента. 35-годишният Димитър Луканов е създал творбата си за 8 месеца.

Авторът описва "Извън времето“ като "вдъхновено, оптимистично "довиждане“ към милионите пътници, които си тръгват от Ню Йорк. "Аз правя прозрачни скулптури, които разговарят с природата. Бронзът и желязото, които използвам в творбите си, издават копнеж по постоянството, но формите и илюзиите са ефимерни. Крайният резултат от моята скулптура е съкратен преразказ на материята, който се разтваря във въздуха“, споделя Димитър Луканов, цитиран от artprice.bg.

За съжаление в родния Пловдив /а и в България/ малко се знае за това голямо име в изобразителното изкуство и неговите произведения, които могат да се намерят по цял свят. 

Пловдивският фотограф Иво Бобев се е заел със задачата да подготви албум за творчеството на Димитър Луканов. Освен негови собствени фотографии от ателието на Димитър Луканов, в албума има и фотографии на Иван Андонов. Вече е отпечатан сигнален брой с изключително високо качество, подобаващо на твореца. За отпечатването на още 50 броя са необходими 5000 лв. Идеята е, не да бъде продаван, а да се предостави на библиотеки, художествени училища и академии, на културни институции. Пловдив го дължи на своя съгражданин, творец на красота по целия свят.

Димитър Луканов почина на 15 октомври 2023 г.