Травмите, които плащаме днес, са травмите на нашите баби и дядовци. Когато един човек се захване да лекува рода си, той лекува целия род, защото той е единна структура, всички ние сме свързани по силата на кръвта. Всички наши предци са в нас. Това каза Дияна Заберска – сертифициран родов терапевт и доктор по спортна психология, в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.

Заберска завършва Спортната академия и спортна журналистика. Работи в Гърция и в САЩ, но след 17 години осъзнава, че мястото й е в родината й.

Срещата й с родовия терапевт Аида Марковска се оказва ключова за нея и желанието й да има дете. Три месеца след срещата тя забременява след години неуспешни опити.

Дияна Заберска разбира, че четири от децата на нейната прабаба австрийка са починали. Когато семейството й се преселва в България, тук се раждат момче и момиче – нейната баба.

"Когато става въпрос за дете, винаги търсим какво се е случило при майка ни, при баба ни и при прабаба ни, тъй като дъщерята често повтаря живота на своята баба или прабаба. Родителите са латентното поколение. Децата унаследяват от дядо или прадядо и баба или прабаба по майчина линия. Разковничето тук беше четирите починали деца на моята прабаба да бъдат приобщени към рода, защото в него влизат всички родени и неродени“, сподели Дияна Заберска.

За да се проведе родова терапия е необходимо да се открият членовете и имената на поне четири поколения преди нас, обясни тя. "Който търси, намира. Във всяка община, във всяко село, във всеки град се пазят много записки, цялата информация за рода.“

"Когато познаваме миналото, променяме нашия живот и даваме посока за още по-добър живот на нашите деца. Научаваме и осъзнаваме основни закони в родовата система, по които започваме да живеем“, обясни родовият терапевт.

Дияна Заберска говори за книгата "Целебни приказки за рода“, която ще излезе в края на април. Тя съдържа 27 истории от 20 автора. "Това са терапевтични приказки, това е тяхната лековита сила. За да може да освободим нашите деца от тежките преживявания на нашия живот, трябва да им разкажем всичко, през което сме преминали и с което не сме се справили толкова успешно. Когато разкажем тайните и травмите на рода си през приказки, децата подсъзнателно и вече осъзнато като по-големи автоматично се откъсват от тази травма и не я унаследяват. Всички български народни приказки са родови приказки и са терапевтични“, обясни тя.

На 10 май Българската асоциация на родовите терапевти организира първия форум на българското родово знание – "Мъдрост от миналото – сила за бъдещето“.