Някои хора се разпознават и днес в репортажите на Георги Марков. Той продължава да е опасност. Това каза в предаването на Радио "Фокус" "Един неделен ден по шосето" Дияна Боева, учител, писател и публицист, по темата за творчеството на писателя Георги Марков и това, че той не фигурира в конспекта в литература. 

"Човек трябва да има умения, за да прави дадени неща. Да има основа да положи покрива на сградата. Първите ми впечатления за Марков са такива от неговите "Задочни репортажи за България“, каза тя.

Боева обясни, че въпреки темите, които засяга Георги Марков в творчеството си, той не спира да проявява интерес към живота и да гледа на него с вдъхновение. 

"Георги Марков е заразителен. Носи със себе си един неподправен ентусиазъм за живота. При него прави впечатление липсата на озлобление за каквито и неща да пише, и да говори - напр. за Софийското море, за писателите, за начина, по който съществуват кариеристите. Той поддържа едно приятно отношение към живота. Това се случва изключително рядко", обясни тя.

Боева смята, че личността на Георги Марков е малко позната сред българите заради апатия, страх или просто липса на интерес. Тя сподели и за това какво са я питали хората, когато е започнала да работи по проекти, свързани с творчеството на писателя. 

"Георги Марков е малко познат заради страх, заради безразличие, заради липса на интерес. Когато аз развивах проектите за Георги Марков, проекти към ученическия институт към БАН, сякаш беше по-спокойно. Сега е по-особено. Ситуацията стана по-стегната у нас. Нещо, за което пише икономистът Георги Марков. Колегите може би не искат да си създават главоболия или може би си мислят, че ще имат проблеми. Аз, когато развивах този проект, бях питана от журналисти как съм решила и отговарях, че така съм решила", каза още Боева.

Боева сподели, че често е била питана дали някой й е казвал да чете Георги Марков, или дали е имала проблеми от страна на ръководството, или от страна на родителите.

За Боева Георги Марков не е само опонент на социалистическата власт. Той трябва да бъде опознат заради цялостното му творчество. 

"Това, че Георги Макров пише по някакви политически въпроси, засяга социалната действителност в България, опонент е на Тодор Живков и на цялата върхушка, която до ден-днешен ни мъчи заради липсата на лустрация. Това не означава, че не трябва да се говори за Георги Марков. Ученето трябва да е като дишането. До ден-днешен той попада в съчинения, теми за есета, по текстове по Гражданско образование, когато разглеждаме определени неща в училище, давам го на контролни. Има хора, колеги, които го харесват. Проблемът е,  че той не е в конспекта за матурата по литература и като гледам, скоро няма да влезе", обясни тя.

"Много е консервативна системата ни за добро или лошо. Този консерватизъм помага в някои отношения, но води до инерция, която въпреки технологиите, въпреки новостите, които се въвеждат, не може да се модернизира. Дадоха 1.3 млрд. лева по Оперативните програми за образование, а не могат да допуснат, че човек като Георги Марков, може да влезе в конспекта".

Або