Денят 7 май в световната история
©
2017 г.
Емануел Макрон печели президентските избори на Франция с 66.1%, побеждавайки Марин Льо Пен.
2017 г.
Около 50 000 души са евакуирани от германския град Хановер, докато експертите по обезвреждане на бомби обезвреждат три бомби, пуснати от Кралските военновъздушни сили през Втората световна война.
2017 г.
Франция забранява размножаването на китове и делфини в затворени помещения и нарежда на аквариуми и водни паркове да разширят басейните си в рамките на три години след кампания на организации за защита на животните.
2016 г.
На тържествена церемония в лондонската катедрала Southwark кандидадът на лейбъристите Садик Хан бе обявен за нов кмет на Лондон. По този начин той официално стана първият мюсюлманин, заел кметския пост на английската столица.
2015 г.
Във Великобритания се провеждат парламентарни избори. Победа удържа Консервативната партия.
2014 г.
В ЮАР се провеждат парламентарни избори.
2014 г.
Новият министър-председател на Тайланд става Ниуатхамронг Бунсонгпаисан, след като Конституционният съд на Тайланд отстрани досегашният премиер Инглук Шинаватра. Тя е отстранила незаконно шефа на службата за национална сигурност в полза на свой роднина преди година.
2013 г.
Около 200 тежко въоръжени членове на групировката Боко Харам нападат казармите и полицейско управление в град Бама, Нигерия и освобождават над 100 затворника. Убити са над 60 служители на реда.
2012 г.
В Сирия се провеждат парламентарни избори.
2012 г.
На Бахамските острови се провеждат парламентарни избори.
2012 г.
Владимир Путин встъпва официално в длъжност президент на Русия.
2011 г.
На парламентарните избори в Сингапур отново побеждава управляващата партия "Народно действие“, спечелвайки 81 места в парламента. Останалите 6 места получава опозиционната "Работническа партия“.
2007 г.
Десноцентристкият кандидат Никола Саркози печели втория тур на президентските избори във Франция. 52-годишният бивш министър на вътрешните работи събира над 53% от гласовете на избирателите, а кандидатката на социалистическата партия Сеголен Роаял - близо 47%. Активността на избирателите е, както и на първия тур, изключително висока - около 85%. Гласували са около 44,5 млн. френски граждани.
2002 г.
Самолет на китайските авиолинии (China Southern Airlines) пада в Жълто Море. При инцидента загиват 112 души.
2000 г.
Владимир Путин полага клетва като първия демократично избран президент на Русия.
Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград. Завършва Юридическия факултет на Ленинградския университет (1975 г.) и започва работа в КГБ. В периода 1976-1980 г. работи в Първо главно управление (външно разузнаване) на КГБ. От 1985 г. до 1990 г. работи в Германия. На 20 август 1991 г. напуска по собствено желание спецслужбите. Работи като съветник на А. А. Собчак, кмет на С. Петербург. През 1991-1994 г. е първи зам.-председател на кметството на града, председател е на Комитета по външните връзки. В периода 1996-1998 г. работи в администрацията на президента на Руската федерация. От 1998 г. е директор на Федералната служба за сигурност на Руската федерация. В периода 1999-2000 г. е премиер на Русия. На 31 декември 1999 г. президентът Б. Елцин го посочва за свой наследник като държавен глава. Избран е за президент на Руската федерация през март 2000 г.
1999 г.
Самолети на НАТО погрешка бомбардират посолството на Китай в Белград, при което са убити трима и ранени двадесет от работещите там.
1999 г.
За първи път след разцепването на християнската църква през 1054 г. римският папа посещава православна страна - Румъния. Той приема поканата на румънския президент Емил Константинеску и на патриарха на Румънската Православна Църква Теоктист. През 1992 година тогавашният президент Йон Илиеску кани официално папа Йоан Павел II да посети страната. Посещението е отлагано заради нерешеният въпрос с връщането на имотите на католическата църква в Румъния, конфискувани през 1948 г. и предоставени на православната църква. През 1993 г. и Емил Константинеску в качеството си на ректор на Букурещкия университет и председател на Съвета на ректорите на румънските университети отправя покана към папата. Съвместни молитви с папата, с неговите кардинали и свещеници се провеждат и през трите дни на посещението, както в православната катедрала, така и в римокатолическия храм “Св. Йосиф". Третият ден от посещението румънският патриарх, заедно с членовете на Св. Синод на Румънската Православна Църква, отслужват литургия в присъствието на папата. След това присъстват на меса отслужена от Йоан Павел II в един от парковете на Букурещ. По време на съботната меса в храма “Св. Йосиф" присъства и Молдовският митрополит Даниил.
1998 г.
Apple официално представят новия си компютър iMac.
1946 г.
Основана е компанията Tokyo Telecommunications Engineering с персонал наброяващ около 20 човека. Днес тя е известна под името SONY и е една от най-големите световни корпорации.
1945 г.
Генерал А. Йодъл, от името на германското командване, подписва в главната квартира на Айзенхауер в Реймс безусловната капитулация на Германия. Документът е подписан от генералите Бедел, Смит и ген. Йодъл в присъствието на френски и руски офицери като свидетели. Въз основа на този документ всички военни действия се прекратяват в полунощ на 8 май 1945 г. Официалната ратификация на акта за безусловна капитулация е подписана на 9 май 1945 г. в берлинското предградие Карлсхорст. С това завършва Втората световна война.
1942 г.
По време на Втората световна война (1939-1945 г.) завършва Филипинската операция на японските въоръжени сили, започнала на 8 декември 1941 г. Всички Филипински острови са превзети от Япония.
Целта на японците е завладяване на богатата със суровини американска колония, след разгромяването на американските сили на Филипинския архипелаг - 130 000 души, 45 бойни кораба и повече от 270 самолета. В операцията участват четиринадесета японска армия, оперативно обединение на флота - 43 бойни кораба, от тях 1 самолетоносач и 500 самолета. Японските въоръжени сили нанасят внезапни авиационни удари по летищата и военноморските бази, след което на 10 декември започват десант на о-в Лусон, Минданао и Холо. На 2 януари 1942 г. превземат Манила (о-в Лусон). Американските войски от о-в Лусон се прехвърлят на полуостров Батаан, където капитулират на 9 април 1942 г.
1937 г.
В САЩ е излъчено първото радиопредаване, което достига от западния до източния бряг на континента.
1932 г.
Завършва мисията на епископ Борис Стобийски в Ерусалим, започнала на 12 април. Епископ Борис Стобийски води преговори с делегация на Ерусалимската патриаршия за вдигане на схизмата от Българската екзархия. Мисията е провалена от Вселенската патриаршия.
1915 г.
Близо до южния бряг на Ирландия английският пътнически лайнер “Луизитания" потъва, торпилиран от немска подводница U-20. От 1959-е човека на борда загиват 1198. “Луизитания", както “Титаник"е собственост на “Кунард лайн" и завършва обичайният си рейс Ню Йорк-Ливърпул.
1909 г.
Алберт Айнщайн е избран за професор по теоретична физика в Цюрихския университет. Германският физик теоретик и математик е един от създателите на съвременната физика. Той е роден е на 14 март 1879 г. в Германия. Живее в Швейцария. Завършва училището в Аарау при проф. Вебер, след което през 1900 г. се дипломира като преподавател по физика в Цюрихската политехника. През 1902 г. започва работа във федералното Бюро за патенти в Берн като експерт. През 1933 г. емигрира в САЩ. През 1905 г. Айнщайн създава частната, а през 1907-1916 г. и общата Теория на относителността. Автор е на основни трудове по квантова теория на светлината. Той въвежда термина "фотон" през 1905 г., открива Закона за фотоефекта, основния закон на фотохимията, наречен Закон на Айнщайн и доказва теоретично индуцираното излъчване през 1917 г. Развива статистическата теория на Брауновото движение, като полага основите на теорията за флуктуацията и създава квантовата статистика на Бозе-А. От 1933 г. Айнщайн работи върху космологията и единната теория на полето. Инициатор е за създаването на Йерусалимския университет през 1925 г. През 30-те години на ХХ век той се обявява срещу фашизма, а през 40-те - срещу използването на ядрено оръжие. През 1940 г. пише писмо до американския президент за опасността от създаването на ядрено оръжие в Германия, с което стимулира ядрените изследвания в САЩ. Айнщайн е един от инициаторите за създаването на държавата Израел. През 1921 г. получава Нобелова награда за трудовете по теоретична физика и по-точно за закона за фотоефекта. Алберт Айнщайн умира на 18 април 1955 г.
1887 г.
Американецът Томас Стивънс завършва първото околосветско пътешествие с велосипед, като за три години изминава повече от 20 000 км.
1875 г.
В Петербург Русия и Япония подписват договор, по силата на който Русия предава на Япония Курилските острови. В замяна на това японците се отказват от претенции към о. Сахалин.
1840 г.
Торнадо поразява градче в щата Мисисипи и взема 317 жертви. Това го прави второто най-смъртоносно торнадо в историята на САЩ.
1832 г.
Гърция е призната за независима монархия. За крал е избран 17-годишният Отон, син на баварския крал, който до навършване на пълнолетието си управлява чрез регентство. Малолетният крал Отон I пристига в Гърция в началото на февруари 1833 г. заедно с назначеното от баща му регентство и придружаващите го баварски войници и офицери. Първа фигура в регентството и същевременно в политическия живот на Гърция става граф Армансберг. Висшите държавни длъжности в страната се заемат от баварци, назначавани от регентството. В гръцката администрация се въвежда немския език. Баварски офицери обучават гръцката армия, а баварският военен контингент установява "ред" чрез усмиряване на селяните и преследване на "размирниците". Това управление гърците наричат "ксенокартия" (управление на чужденци) или "баварократия" (баварско управление).
1824 г.
В Петербург се състои премиерата на 9-ата симфония на Лудвиг ван Бетовен. Лудвиг ван Бетовен е роден около 1770 г. в Бон, Германия. Германският композитор от малък учи цигулка и пиано. Особено благотворно е влиянието на неговия учител Нефе. От 1792 г. живее във Виена, където концертира като пианист до загубването на слуха си. Учи при Албрехтсбергер и Салиери. Унищожава всичко, написано до 25-годишната си възраст, поради самовзискателност. От 1796 г. до 1800 г. създава 21 опуса (Първата симфония, опус 21). Между 1800 г. и 1802 г. завършва нови 15 опуса, а през следващите 2 години - още 20, между които и Третата симфония "Ероика". Негови произведения са още "Фиделио" (1805 г.), Четвъртата симфония (1806 г.), Концерт за пиано № 4 (1806 г.), "Кориолан" (1807 г.), Петата симфония (1808 г.), концерти, сонати, квартети и др. След 20-те години не твори активно. Лудвиг ван Бетовен умира на 26 март 1827 г.
1727 г.
Екатерина І заповядва незабавно да бъдат изселени всички евреи от територията на Русия.
1610 г.
Галилео Галилей, с конструирания от него телескоп, открива първите три спътника на Юпитер - Йо, Европа и Ганимед. Те заедно с Калисто са наречени Галилееви спътници.
Всички спътници на Юпитер го обикалят от изток на запад, както се вижда от Земята. Йо, най-вътрешния, се завърта около Юпитер за около 43 часа. Европа прави една обиколка за около 86 часа, Ганимед за около 172 часа и Калисто се завърта по орбитата си за около 399 часа. Орбитите на Йо, Европа и Ганимед следват определена закономерност, почти кръгли са и периодите се отнасят съответно почти както 4:2:1. Това означава, че докато Йо прави четири обиколки около Юпитер, Европа прави две, а Ганимед - една. Тази зависимост на орбитите е наречена Резонанс на Лаплас. Всяка луна е приливно свързана с Юпитер като периодът на въртене около оста й е равен на орбиталния период. Калисто, най-външната, не е орбитално свързана с другите луни и обикаля Юпитер със свой ритъм.
1429 г.
Въстаническата армия на Жана д’Арк разкъсва английската обсада на Орлеан, с което окончателно обръща хода на Стогодишната война. На следващия ден освобождава обсадения от англичаните Орлеан. Народът започва да нарича Жана д’Арк Орлеанската дева. Тя е родена около 1412 г. в Домреми. Фанатично религиозна, уверява хората, че й е предначертано да освободи Франция. С големи усилия успява да убеди дофина Карл да започне военни действия през февруари 1429 г. След редица победи Орлеанската дева повежда армията към Реймс, в който на 17 юли 1429 г. коронова дофина Карл, като Карл VII. Размахът на народната война и огромната популярност на Жана д'Арк плашат краля и придворната аристокрация и впоследствие тя е отстранена от ръководството на военните действия. На 23 май 1430 г. по време на едно от излизанията на французите от обсадения Компиен героинята попада в плен на бургундците, които я предават на англичаните. Църковният съд в Руан я обвинява в ерес и на 30 май 1431 г. я изгаря на кладата. През 1456 г. във Франция е организиран нов процес, на който е реабилитирана. През 1920 г. Жана д’Арк е канонизирана от Католическата църква.
На тази дата са родени:
1903 г.
Роден е Николай Заболоцки – руски поет. Роден е в гр. Казан. Завършва Ленинградския (дн. Санктпетербургски) педагогически институт "А. И. Херцен" през 1925 г. Започва да публикува от 1928 г. През 1929 г. публикува сборника "Стълбове". През 1933 г. издава поемата "Тържество на земеделието". През 30-40-те години публикува цикъл стихове със съвременна тематика ("Венчаване с плодовете", 1932 г.; "Седов", 1937 г.; "Град в степта", 1947 г.) и редица "натурфилософски" стихове ("Метаморфози", 1937 г.; "Аз не търся хармония в природата", 1947 г., и др.). Творчеството му от средата на 50-те години се характеризира с произведенията “Неудачник" ( 1953 г.), "Грозната девойка" (1955 г.), "Старата актриса" (1956 г.) и др. Използва класическия стих на Ф. И. Тютчев, Е. А. Баратински, Н. А. Некрасов. Заболоцки е един от големите преводачи на Русия ("Витяз в тигрова кожа" на Ш. Руставели, произведения на много грузински поети, немска класическа поезия и др.).
1867 г.
Роден е Владислав Реймонт – полски писател реалист. Автор е на реалистични новели, повести, романи. В произведенията си представя живота в Полша от началото на ХХ в. Автор е на романите "Селяни" (т. I-IV, 1904-1909 г.), "Комедиантка" (1896 г.), "Обетована земя" (т. I-II, 1899 г.). Автор е и на историческия роман "Годината 1794" (в 3 т., 1913-1918 г.) за края на независимата полска държава и за въстанието на Тадеуш Косцюшко. През 1924 г. получава Нобелова награда за литература, за романа "Селяни".
1841 г.
Роден е Гюстав Льобон – френски лекар и социолог. Обнародва няколко труда върху старите източни цивилизации ("Човекът и обществата", "Цивилизациите на Индия", "Цивилизация на арабите"). През 1884 г. е натоварен с мисия да изучи паметниците на будизма в Индия. Издава: "Първите цивилизации", "Паметниците на Индия", "Психологическите закони за развитието на човечеството" и др. Най-известни от социологическите му трудове са: "Психология на тълпите", "Психология на новите времена", "Сегашната еволюция на света".
1833 г.
Роден е Йоханес Брамс – немски композитор, пианист и диригент. На 20-годишна възраст прави концертна обиколка на Европа, по време на която се запознава с Ф. Лист и Шуман. От 1862 г. живее във Виена, където изнася концерти като пианист и работи като диригент на певческата капела. Творчеството му обхваща много жанрове с изключение на операта. Има 4 симфонии, прочутите Унгарски танци, много песни и инструментални произведения и др.
На тази дата умират:
2011 г.
Умира Уилард Бойл, канадски физик, носител на Нобелова награда.
Уилард Бойл е роден на 19 август 1924 г. в Армхърст, Нова Скотия, Канада.
През 1969, Бойл и Джордж Смит изобретяват CCD устройството, за което съвместно са удостоени с Медала Стюарт Балантин на Института Франклин през 1973, наградата Н. Либман на Института на инженерите електроници и електротехници за 1974, Наградата Чарлз Старк за 2006 и Нобеловата награда по физика за 2009.
1998 г.
Умира Алън Маклауд Кормак - американски физик. През 1963 г. разработва компютърен метод за реконструкция на изображенията при томография. През 1979 г. получава Нобелова награда за медицина (съвместно с Г. Хаунсфилд) за “разработването на компютърната томография".
1966 г.
Умира Станислав Лец - полски поет. Той е роден в Лвов през 1909 г. Завършва Юридическия факултет на Лвовския университет през 1933 г. През 1941 г. е в концлагер, от който избягва през 1943 г. Участва в съпротивителното движение, а през 1944-1945 г. е офицер от полската армия. През 1946-1950 г. е дипломат. Първата си книга със стихове издава през 1933 г. - "Цветове". Автор е на "Йерусалимски ръкопис" (1956 г.), "Зоопарк" (1935 г.), "Патетични сатири" (1936 г.) "Разходката на циника" (1946 г.) и др. Късната поезия на Лец се характеризира със сб. "На Авел и Каин" (1961 г.), "Обява за издирване" (1963 г.), "Поеми, готови за скок" (1964 г.). С особена известност се ползват неговите цикли с афоризми, сентенции и епиграми "Невчесани мисли" (1957 г.) и "Нови невчесани мисли" (1964 г.).
1942 г.
Умира Паул Феликс фон Вайнгартнер - австрийски композитор и диригент. Дебютира като диригент през 1883 г. Той е един от видните представители на немската диригентска школа. Изключителен интерпретатор на музиката на Л. В. Бетовен, Х. Берлиоз, Р. Вагнер и др. Автор е на 8 опери, 7 симфонии и на много други музикални произведения.
1938 г.
Умира Октавиан Гога – румънски поет, общественик, политик, драматург. Роден е в с. Решинари, окр. Сибиу през 1881 г. Завършва Будапещенския университет. Министър е на изкуството и на вътрешните работи в правителството на ген. А. Авиреску (1920-1926 г.). Участва в ръководството на много румънски банки и монополи. Лидер е на Националхристиянската партия. В периода декември 1937 г. - февруари 1938 г. е министър-председател.
1932 г.
Убит е Пол Думер – френски политик. От 1896 г. до 1902 г. е генерал-губернатор на Индокитай. От 1931-1932 г. е президент на Франция. Убит от руски емигрант Гургулов при откриването на една писателска изложба. По време на Първата световна война и четиримата му сина загиват на бойното поле.
1879 г.
Умира Шарл де Костер – белгийски писател (пише на френски език), основоположник на реализма в белгийската литература. Издава сб. "Фламандски легенди" (1858 г.), "Брабантски разкази" (1861 г.), народната епопея "Легенда за Ойленшпигел …" (1867 г.), романа "Сватбено пътешествие" (1872 г.), очерци за пътешествия и др.
1617 г.
Умира Давид Фабрициус – германски астроном. През 1596 г. открива в съзвездието Кит първата известна променлива звезда. Провежда наблюдения над планети и комети през 1607 г. Води кореспонденция с Т. Брахе и Й. Кеплер.
1073 г.
Умира Св. Антоний Печорски – руски монах, основател и пръв игумен на Киево-Печорската лавра. През 1069 г. бяга от гнева на Изяслав Ярославович в Чернигов, където също основава манастир. Православната църква почита паметта му на 10 юли.
973 г.
Умира Отон I Велики – германски крал от Саксонската династия (936-973 г.). От 962 г. е император на Свещената Римска империя. Чрез т. нар. "епископална политика" укрепва властта си над Църквата. Опитва се да подчини и Папството, като за тази цел предприема няколко похода в Италия (951 г., 961-962 г.), завоюва Северна и Средна Италия и с това полага основите на Свещената Римска империя, просъществувала до 1806 г. Отон I продължава политиката, водена от баща му Хенрих I, за завладяване земите на западните славяни и насилствената им християнизация. Основава няколко епископства по р. Лаба (дн. Елба); присъединява Лотарингия (936 г.).
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни" и други.;
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Зейн Малик сложи диамантена верижка в памет на Лиъм Пейн
22:57 / 26.11.2024
Как пробиотиците могат да ни помогнат да посрещнем идващите празн...
20:15 / 26.11.2024
Арестуваха осем души в Лаос, след като шестима починаха по съмнен...
18:31 / 26.11.2024
Златните халки са опасни за мъжете?
16:50 / 26.11.2024
Дрейк заведе дело срещу Universal Music и Spotify заради Кендрик ...
16:15 / 26.11.2024
Рецептата на един от най-известните народни лечители срещу лошия ...
15:48 / 26.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15672) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14048) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8560) | 22% | |