Денят 2 октомври в световната история
©
2017 г.
Двама атентатори атакуват полицейското управление в Дамаск в южния квартал "Ал Мидан“. 17 души са загинали. В района са чути поне две експлозии.
2017 г.
Джефри С Хол, Майкъл Росбаш, Майкъл Уан младши печелят Нобелова награда в медицината за откритията си, свързани с биологичния часовник
2017 г.
На 66 години умира американският рок певец Том Пети.
2016 г.
Жоржи Карлуш Фонсека печели президентски избори в Капе Верде.
2016 г.
Проведен е Унгарския референдум за квоти за мигранти. Над 98% гласуват против наложените от ЕС квоти за мигранти.
2014 г.
Водачът на Шведската социалдемократическа работническа партия Стефан Льовен е новият министър-председател на страната.
2013 г.
След съвместна операция на американските власти онлайн платформата за анонимна търговия с наркотици и други забранени дейности Silk Road е свалена от Интернет. Над 100 000 души са пазарували от сайта посредством електронната валута Bitcoin. Сайтът е разположен в т.нар. "дълбока мрежа“, като се разчита на Tor, без да се индексира от търсачките. През сайта са извършени сделки за 9.5 млн. биткойна, които се равняват на около 1.2 млрд. долара, като около 80 млн. са натрупани като комисионна за сайта. Собственикът на Silk Road Уилям Улбрихт е задържан с обвинения за наркотрафик, хакерство и пране на пари.
2012 г.
Михаил Саакашвили признава своята загуба на изборите за президент в Грузия.
2011 г.
Руският премиер Владимир Путин изявява намерение да създаде "Евразийски съюз", в който да влизат бивши съветски републики, ще се изгради на базата на митническия съюз с Беларус и Казахстан, който следващата година премахва всички бариери пред търговията и движението на капитали и работна сила между трите страни.
2007 г.
С резолюция на ООН 2 октомври е обявен за Международен ден без насилие.
1991 г.
Компютърните гиганти Apple и IBM се обединяват.
1972 г.
Дания гласува с мнозинство от 63.4% срещу 36.6% в подкрепа на присъединяването си към Европейския съюз.
1956 г.
В Ню Йорк е представен първият в света атомен часовник. Грешката този вид часовници се свежда в границите на приблизително 1 секунда изоставане на всеки 3 000 000 години.
1946 г.
На екран се появява първият “сапунен" сериал американският “Далечен хълм".
1944 г.
Нацистите потушават Варшавското въстание, избухнало на 1 август 1944 г. в окупираната от германските войски полска столица. Въстанието е вдъхновено от полското емигрантско правителство в Лондон и се ръководи от Армия Крайова. В него загиват около 200 000 души.
1942 г.
Английският лайнер “Куин Мери" прерязва на две палубата на крайцера “Курасао", в резултат на което загиват 338 човека.
1936 г.
След отменянето на сухия режим в САЩ е открито първото предприятие за производство на алкохолни напитки, след отменянето на сухия режим.
1931 г.
Американците Клайд Пенкбърн и Хю Хърндън обявяват намерението си да прелетят за първи път над Тихия океан. Три дни по-късно те извършват първия успешен полет над Тихия океан, изминавайки разстоянието от Япония до Америка за 41 часа и 31 минути, прелитайки над 8000 км.
1910 г.
Два самолета се сблъскват във въздушното пространство над Милано. Това е първата самолетна катастрофа.
1909 г.
Изигран е първият ръгби мач - между отборите на “Harlequins" и “Richmond"
1895 г.
За първи път е отпечатан комикс във вестник.
1870 г.
Рим е обявен за столица на обединена Италия.
1836 г.
Чарлс Дарвин се завръща във Фолмаут, Англия, след 5-годишно изследователско пътешествие в южните океани на борда на кораба "Бигъл".
1608 г.
Ханс Липершай от Миделбург монтира първият телескоп.
1535 г.
Френският мореплавател Жак Картие, плавайки срещу течението на р. Сейнт Лорънс достига до селището Ошлага - на мястото, където се сливат реките Отауа и Сейнт Лорънс. Впечaтлен от причудливия вид на намиращата се в непосредствена близост планина, Картие решава да я нарече “Мон Роаял" (Кралска планина). До нея по-късно е основан гр. Монреал намиращ се на територията на днешна Канада.
1187 г.
Султанът на Фатимидите, Халиф Салах ед-Дин (Саладин) превзема Ерусалим. Загубата на свещения град предизвиква Третия кръстоносен поход (1189-1192г.), ръководен от Фридрих I Барбароса, Ричард I Лъвското сърце и Филип II Август, който се оказва неуспешен.
На тази дата са родени:
1951 г.
Роден е Стинг - английски рок музикант. Член е на групата “The Police". Сред по-известните му албуми са: “The Dream of the Blue Turtles" (1985), “The Soul Cages" (1991), “Ten Summoner's Tales" (1993), “Brand New Day" (1999). Участва във филмите “Куадрофения", “Артемис 81", “Очистително".
1904 г.
Роден е Греъм Грийн - английски писател и драматург. Автор е на множество творби, между които - "Същността на нещата", "Властта и славата", "Тихият американец", "Комедиантите".
1869 г.
Роден е Мохандас Карамчанд Ганди, наречен Махатма (Велика душа) - идеолог и водач на индийското национално-освободително движение срещу английското управление, юрист, защитник на ненасилственото гражданско неподчинение като средство за постигане на политически цели.
1452 г.
Роден е Ричард III - крал на Англия, дук на Глоучестър от 1461 г., от династията Йорки. Брат е на Едуард IV. Той узурпира властта през юни 1483 г. след смъртта на Едуард IV.
На тази дата умират:
2007 г.
Умира Екатерини Гръцка
Екатерини Гръцка и Датска—лейди Брандрам е родена на 4 май 1913 г. в Атина, Гърция. Дъщеря е на гръцкия крал Константинос I и на немската принцеса София. Родена е като Екатерини цу Щлезвиг-Холщайн-Зонденбург-Глюксбург, принцеса на Гърция и Дания. Сестра е на трима гръцки крале–Георгиос II, Александрос и Павлос I, както и на румънската кралица Елена. На 21 април 1947 г. се омъжва за офицер от британската армия–майор Ричард Брандрам. Умира в Лондон, Великобритания.
1985 г.
Умира американския актьор Рок Хъдсън (с истинско име Рой Харолд). Известност получава с ролите си във филмите "Гигантът" и "Династия".
1927 г.
Умира Сванте Арениус - физикохимик, професор. Автор е на теорията за електролитната дисоциация, на трудове по химична кинетика, астрономия, астрофизика, биология. Носител на Нобелова награда за химия през 1903 г.
За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:
Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;
Енциклопедия “Британика" (2004 г.);
Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);
Фамилна енциклопедия “Larousse";
История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;
История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;
История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;
Българска военна история - БАН, 1989 г.;
История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;
История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;
История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;
Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;
National Geographic Arhive;
Исторически бюлетин – на “The New York Times";
Исторически бюлетин – на “The History Channel";
Исторически бюлетин – на “World of Quotes";
Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни";