Взрив в завод за взривни вещества в Горни Лом отнема 15 човешки живота през 2014 година. През 1915 г. - по време на Първата световна война Англия и Франция обявяват война на България. 1982 г. На тази дата е роден Иван Лазаров – български скулптор, академик, професор. Умират: Васил Априлов – български възрожденски и книжовен деец; Димчо Дебелянов – български поет.

2014 г.

Взрив в завод за взривни вещества в Горни Лом отнема 15 човешки живота.

2010 г.

Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев откриват завършен участък от АМ "Марица" с дължина 30,28 км.Стойността на извършените строителни и ремонтни дейности е 36 милиона лева. Изграждат се и мост над река Марица с дължина 392 м, четири малки моста, 17 селскостопански подлеза и пет пътни надлеза.

2002 г.

Народното събрание утвърждава с консенсус 3-ти и 4-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат затворени след приемането на България в Европейския съюз. Решението е предизвикано от позицията на правителството от 26 септември, реакторите да бъдат спрени до края на 2006 г.

1996 г.

Общият съвет на Световната търговска организация (СТО) взема решение за одобряване на Протокола за присъединяване на Република България към Маракешкото споразумение за създаване на СТО.

Световната търговска организация е приемник на ГАТТ (Общо споразумение за митата и търговията – учредена през 1947 г.).

1982 г.

Във Варна стартира XXVII фестивал на българския игрален филм.

1958 г.

Започва пленум на ЦК на БКП, на който се разглежда международното и вътрешното положение на страната и съкращаването на сроковете за изпълнение на петилетката. Утвърдени са "Тезиси за работата на партията сред турското население".

1930 г.

В София стартира учредителното събрание на партията Национална задруга за политическо възраждане с председател Александър Сталийски и с печатен орган в. "Възраждане".

1921 г.

Във Варна започва първата учебна година във Висшето търговско училище.

1919 г.

Открива се XXVIII ОНС. За председател е предложен Найчо Цанов (радикалдемократ), който не приема поста и парламентът се ръководи от подпредседателя Недялко Атанасов (БЗНС).

1915 г.

По време на Първата световна война Англия и Франция обявяват война на България.

На тази дата са родени:

1890 г.

Роден е Иван Лазаров – български скулптор, академик, професор. Автор е предимно на фигурални композиции и портрети, издялани от камък, с ясна конструктивна форма и експресивно виждане - "Три селянки", "На нож", "Почивка"; декоративно-монументална пластика - надгробие на П. К. Яворов, "Майка" - паметник на гроба на Димчо Дебелянов в Копривщица

На тази дата умират:

1996 г.

Пред дома си в София е убит Андрей Луканов - български политик и държавник, 40-ят министър-председател на България (8 февруари – 22 септември 1990 г., 22 септември – 20 декември 1990 г.), министър на външнотърговските връзки (1987-89 г.). Член на Политбюро и секретар на ЦК на БКП (1989 г.).

1916 г.

Умира Димчо Дебелянов – български поет. Участва в Балканската война и Първата световна война. Автор е на стихосбирките “Копнежи", “През април", “Спомени", “Под тъмни небеса", както и на произведенията “Легенда за разблудната царкиня", “Хумор и сатира", “Проза".

1847 г.

В Галац умира Васил Априлов – български възрожденски и книжовен деец. През 1835 г. Васил Априлов основава първото новобългарско светско училище - Габровското училище. Предлага за основа на литературния български език източнобългарското наречие.Настоява за въвеждането на българския език в църковното богослужение и за замяната на гръцките свещеници с български. Автор е на редица трудове и статии, по-важни от които са: "Българските книжици, или на кое словенско племе собствено принадлежи кириловската азбука?" (1841 г.), "Денница на новобългарското образование" (1841 г.).

За изготвянето на историческата справка на Агенция “Фокус" са използвани следните източници:

Енциклопедия “България" - Издателство на БАН, 1982 г.;

Енциклопедия “Британика" (2004 г.);

Болшая Советская Энциклопедия (1970 г.);

Фамилна енциклопедия “Larousse";

История на Българите - Късно средновековие и Възраждане - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2004 г.;

История на Българите - От древността до края на XVI век - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на Българите - Българската дипломация от древността до наши дни - Издателство “Знание" ЕООД, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

История на България по дати - Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

Български традиционен календар - БАН, Издателство Вион, 2002 г.;

История на Балканите XIV - XX век - Издателска къща “Хермес", 2002 г.;

Българска военна история - БАН, 1989 г.;

История на войните в дати - Издателска къща “Емас", 2001 г.;

История на Русия - Книгоиздателска къща “Труд", 2002 г.;

История на Османската империя - Издателство “Рива", 1999 г.;

Българска енциклопедия, БАН, Книгоиздателска къща “Труд", 2003 г.;

National Geographic Arhive;

Исторически бюлетин – на “The New York Times";

Исторически бюлетин – на “The History Channel";

Исторически бюлетин – на “World of Quotes";

Исторически архив на Агенция “Фокус" - отдел “Архив и бази данни";