Денонощия по 25 часа?: Може ли движението на Луната да доведе до увеличаване на деня
©
Проучването подчертава, че Луната се отдалечава от Земята със скорост от приблизително 3,8 сантиметра на година, което ще има много реално въздействие върху продължителността на дните на нашата планета. В крайна сметка това ще доведе до земни дни с продължителност 25 часа за 200 милиона години. Проучването показва, че преди 1,4 милиарда години един ден на Земята е продължавал малко над 18 часа, пише NDTV.
Това явление се дължи основно на гравитационните взаимодействия между Земята и Луната, по-специално на приливните сили, упражнявани от двете тела.
"Когато Луната се отдалечава, Земята е като въртящ се фигурист, който забавя скоростта си, докато протяга ръце“, каза Стивън Майерс, професор по геонаука в Университета на Уисконсин-Медисън.
"Една от нашите амбиции беше да използваме астрохронологията, за да кажем времето в най-далечното минало, да разработим много древни геоложки времеви скали. Искаме да можем да изучаваме скали, които са на милиарди години по начин, който е сравним с начина, по който изучаваме съвременни геоложки процеси“, добави той.
Рецесията на Луната не е ново откритие; това е известно от десетилетия. Изследването на Университета на Уисконсин-Медисън обаче навлиза по-дълбоко в историческия и геоложки контекст на това явление. Чрез изследване на древни геоложки образувания и седиментни слоеве, изследователите са проследили историята на системата Земя-Луна в продължение на милиарди години. Техните открития предполагат, че текущата скорост на рецесия на Луната е относително стабилна, но се колебае в геоложки времеви мащаби поради различни фактори, включително скоростта на въртене на Земята и дрейфа на континентите.