Д-р Видин Сукарев: "Кючук Париж" в Пловдив има дълга история, още преди бежанците

© Facebook
Днес “Кючук Париж" казват на всичко, което е отвъд жп линията, в южна посока. Но всъщност далеч не е било така. Реално “Кючук Париж" е една малка част от този квартал, основно този, който е населен с македонските бежанци, и тези от Тракия, които са и по-многобройни.
"И до ден-днешен си личи, като погледнете улиците, там където бул. “Македония" ги разделя, на изток от бул. “Македония" всъщност са македонските. Сигурно е имало и не чак толкова строго разделение, но общо взето такава е била структурата. Много градоустройствени промени са настъпили и продължават да настъпват през годините", добави историкът д-р Видин Сукарев.
Всъщност северната част на район Южен е известна с името "Кючюк Париж". На турски думата "кючюк“ означава малък, тоест името на квартала е Малкият Париж.
Още в края на XIX в. от дясната страна на железопътния път, малко по на югоизток от гарата възниква ромско предградие на Пловдив.
Пловдив е един от градовете, където се струпва голямо множество от бежанци след загубите във войните за национално обединение и особено след Първата световна война с подписване на Ньойския договор. В града идват бежанци от Западна Тракия, от Македония, от Царибродско и от Добруджа. Те се установяват основно в южната част на града.
Чирпанското земетресение през 1928 г. нанася значителни щети на къщите в квартала. След земетресението е извършено ново планиране и ромите са преселени в днешните квартали Столипиново и Шекер махала.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Перфектните смутита за пречистване и освежаване на организма
22:50 / 27.04.2025
Не всички пакетирани закуски са боклуци
21:30 / 27.04.2025
Георги Димитров за разпада на бившата Югославия и създаването на ...
14:13 / 27.04.2025
Актуални теми