Срещата на ОПЕК+ показа, че няма големи разногласия сред страните износителки на петрол по отношение на квотите за производство и схемите за намаляване. Това каза главният инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг" Цветослав Цачев в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус".

Според него ОПЕК+ дава умерено негативен знак за търсенето и предлагането на петрол.

"ОПЕК+ си оставят вратата да реагират и не ни дават знак, че икономиката и търсенето в глобален мащаб е по-добре, за да започнат да компенсират с повече производство. Ключовото е, че ОПЕК продължава да отчита над 2,5 милиона барела по-малко производство дневно, отколкото е търсенето на петрол, което означава, че в световен мащаб запасите ще продължат да се изчерпват, макар и не с такива големи темпове, защото расте добивът на петрол извън ОПЕК, който е около 40-45% от световния. Това вероятно ще означава, че през 2025 г. вече ще могат дори да се намаляват тези съкращения по квоти. Така цената на петрола ще се запази на текущите нива, а в началото или към средата на 2025 г. можем да очакваме по-високи нива", обясни Цачев.

ОПЕК разполага с буфер от над 6 милиона барела и това е причината негативните новини в световната геополитика не се отразяват върху цената на петрола, обясни експертът.

Продължаващото нарастване на цената на златото е резултат от няколко фактора. "То компенсира това, че изостана от поскъпването на суровините през последните десетилетия. Нараства търсенето от централните банки и инвеститорите. Променя се и онова разбиране за това трябва ли да има алтернатива на парите. Като добавим факта, че се очаква намаляване на лихвите, по този начин конкуренцията на доходността на облигациите също мина на заден план", обясни Цветослав Цачев.

Компаниите производителки на злато също започват да бележат печалби. "Само допреди няколко месеца златото беше над 2000 долара, но техният бизнес не вървеше добре. Но сега, над 2400, вече започват да произведат повече и да изкарват по-добра норма на печалба", обясни експертът.

Той отбеляза, че се наблюдава поскъпване и на среброто. "Когато среброто върви нагоре по-бързо, отколкото златото, това е онзи етап, в който инвеститорите търсят възможност да насочат парите си."

Той не очаква рецесията и забавянето в световната икономика да повлияе негативно на златото. "Напротив, това по-скоро би подкрепило доброто му представяне", допълни Цачев.