Чудното растение от Азия, което може да убива ракови клетки и да спре разпространението им

©
Що е галангал и по какво прилича на джинджифила и куркумата?
Галангал (Alpinia galanga) е род растения с азиатски произход, от което се използва основно корена. Подобно на джинджифила и куркумата, коренът може да се приема суров или сготвен, както и да се прави на подправка. Чудното растение се използва в китайската народна медицина от векове. Alpinia officinarum е най-популярният вид.
В настоящата статия ще разгледаме именно него. Познат е и под името “калган".
Джинджифилът предлага свеж, сладък и същевременно пикантен вкус, докато вкусът на галангала е по-остър, по-пикантен и малко по-пиперлив. Куркумата има най-пикантния и горчив вкус от трите. Тези коренови билки се използват в китайската, индонезийската, малайзийската и тайландската кухня. Здравословните им качества са много близки.
Произход
Галангалът е растение, родом от Азия и е расло там още от древни времена. Малък галангал, каквото е и името на Alpinia officinarum, произлиза от югоизточната част на Китай, но към момента се отглежда в Япония, Виетнам, Индия и Тайланд.
В Европа растението навлиза през 9 век през търговци на подправки от арабския свят. С течение на времето чудният вкус на подправката се разпространява по цял свят. В наши дни галангал се отглежда в тропичен климат. В супермаркетите корените се продават сурови. Изсушени и стрити под формата на подправка се продава основно от магазинчета за природна медицина.
Ползи от галангал
Неслучайно коренът от галангал се използва в аюрведичната медицина от векове. Той е високо ценен заради множеството си полезни свойства и благоприятни ефекти върху човешкото тяло.
Богат на антиоксиданти
Коренът от галангал е богат на антиоксиданти, които помагат да се предпазим от инфекции. Антиоксидантите неутрализират свободните радикали – молекули, които повишават риска от рак и хронични заболявания.
Растението е богато на кверцетин – флавоноид (пигмент в растенията), който намалява риска от развитието на болест на Алцхаймер и болест на Паркинсон. Освен това е богато и на галова киселина – антиоксидант, който се бори с възпаленията. Някои учени смятат, че тази киселина се бори успешно с проблемите с храносмилането.
Галангалът е богат на полифеноли, за които се смята, че намаляват LDL – “лошия" холестерол и увеличават “добрия".
Може да помогне при някои видове рак
Съществуват някои проучвания, които твърдят, че една активна съставка в галангала – галангин, може да убива раковите клетки или да ги спре от това да се разпространяват. По-конкретно става дума за рак на дебелото черво и рак на гърдата. Това са само теории и не може да се твърди, че тези проучвания са доказателство. Нужни са още изследвания в подкрепа на това твърдение.
Бори се с възпаленията и болката
Коренът от галангал съдържа HMP (4-amino-5-hydroxymethyl-2-methylpyrimidine) – естествен фитохимикал, който е показал добри резултати в проучванията за противовъзпалително действие. Националния институт на здравето на САЩ твърди, че растенията от семейство Джинджифилови, към което спада и галангал, облекчават болката и доста симптоми на възпалението.
В 6 седмично проучване измежду 261 човека с остеопороза се установява:
63% подобрение на болката на онези, които приемали екстракт от галангал и джинджифил
13% подобрение в плацебо групата
Нужни са още проучвания, за да се докаже това твърдение.
Къде намира приложение?
Коренът от галангал се използва широко в азиатската кухня, освен изброените здравословни ползи. Ще разгледаме основните приложения на това екзотично растение и как може да бъде включен в ежедневието.
В кулинарията
Ризомът, което представлява основният корен, е основна съставка в тайландската кухня, особено в супи (напр. том ка кай), където се ползва суров или миксиран с пикантни подправки. В кухнята на Филипините има интересно приложение – ферментира се с мед и от него се прави традиционно вино “бяис".
Неговият пикантен и лимонов вкус придава дълбочина на супи, кърита и сосове.
Най-често се използва в:
Тайландската супа Том Кха Гай – кокосова супа с пиле и галангал.
Пикантни кърита – като част от пасти за къри в комбинация с чесън, лимонена трева и люти чушки.
Маринати за месо и морски дарове
В България коренът от галангал може да бъде заместен от джинджифил, защото е далеч по-достъпен.
В козметиката
Галангалът се използва в козметиката заради своите мощни антиоксидантни и подмладяващи свойства.
Той стимулира производството на хиалуронова киселина, което помага за хидратацията и стягането на кожата.
Често се включва в кремове и серуми против бръчки, тъй като подобрява еластичността и предпазва от преждевременно стареене. Освен това екстрактът от галангал има противовъзпалителни свойства, които успокояват раздразнената кожа и намаляват зачервяванията.
В народната медицина
Галангалът има дълга история на употреба в народната медицина особено в азиатските страни. Той се използва като естествено средство за подобряване на храносмилането, като облекчава подуването, газовете и стомашните болки. Често се приготвя като чай или отвара, която подпомага имунната система и се използва при настинки, кашлица и болки в гърлото.
Външно галангалът се прилага под формата на компреси за облекчаване на мускулни болки, възпаления и кожни раздразнения, пише forlife.bg. Освен това се смята, че притежава антисептични свойства и се използва за дезинфекция на рани и ускоряване на заздравяването.
Къде намира приложение?
В кухнята може да се ползва по много различни начини.
Например:
Запарка: Използвайте остър нож, за да нарежете корена от галангал на тънки филийки. След това ги добавете в леко къкрещ бульон и оставете да се запарят поне 3-4 минути. След този период можете да ги отстраните или да ги оставите в супата, но е добре да предупредите гостите си да не ги ядат, тъй като са много жилави.
Стрит на паста: Това е един от най-разпространените начини за използване на галангал особено в тайландската кухня. Коренът се стрива в хаванче и се добавя към различни къри пасти, но също така може да се използва в билкови смеси, които се влагат в колбаси или в пържени ястия. За да се улесни процесът на стриване, галангалът трябва предварително да се нареже на много тънки филийки или ситни парченца.
Фино нарязан: Макар и по-рядко срещано, галангалът може да бъде нарязан на много ситно и добавен към салати, разядки, сосове, пържени ястия или други кулинарни творения. Например може да се използва в традиционното тайландско ястие "лааб“. Важно е парчетата да са достатъчно малки, защото прекалено големите могат да бъдат твърде жилави и да имат прекалено интензивен вкус.
Независимо от начина на приготвяне той придава на ястията наситен вкус и носи множество ползи за здравето.
Заключение
Галангалът е многофункционално и полезно растение, което предлага не само уникален вкус в кулинарията, но и многобройни здравословни ползи. От антиоксидантите и противовъзпалителните свойства до потенциалните ползи за фертилността и борбата с рак това растение има дълга история на употреба в народната медицина. Независимо дали ще го използвате в супи, къри, маринати или като част от козметични продукти, галангалът може да обогати не само вкусовите ви предпочитания, но и да подобри здравето ви.
За тези, които нямат достъп до галангал, джинджифилът е добър заместител.