В народната медицина овчарската торбичка (Capsella bursa-pastoris) е известна като лек за женски проблеми сред билките в България.

Тя се разпознава със своите отличителни семенни шушулки с триъгълна форма, които приличат на малки торбички, откъдето идва и общоприетото й име.

Овчарската торбичка традиционно се използва като кръвоспиращо средство за контролиране на кървенето. Често се прилага за справяне с кървене от носа, тежко менструално кървене и следродилен кръвоизлив.

Билката има леки противовъзпалителни свойства, които потенциално биха могли да бъдат полезни при различни възпалителни състояния.

Овчарската торбичка е едногодишно тревисто растение от семейство Brassicaceae. В различните области в България се нарича още гъшарка, бела трeва, лютиче или старчец.

Вирее по много места и често се среща по поляни, край пътя, пустеещи места и често се счита за плевел. Може да се срещне до 2000 метра надморска височина.

Използва се надземната част, като се берат стръкчетата с цветовете и плодовете, по време на цъфтежа от май до септември.

Овчарската торбичка съдържа следните вещества:

- Диосмин;

- Ацетилхолин;

- Каротин;

- Витамини А, В, С и К;

- Винена киселина;

- Ябълчена киселина;

- Лимонена киселина;

- Сапонини;

Притежава следните ефекти:

- Кръвоспиращ;

- Диуретичен;

- Противовъзпалителен;

- Подобряващ храносмилането.