Винаги, когато споменем фалшификати, в съзнанието ни изникват дрехи, чанти, парфюми и часовници. Или да си го кажем жаргонно - ментета. Тогава се сещаме и за чуждестранни играчи в родния футбол. Но тази вълна отива много по-далеч и се разпространява в автомобилния сектор, като мнозина го правят съзнателно. С цел пестене на пари. Други обаче плащат за оригинал, а са мамени с ментета части или аксесоари.

До края на миналия век и началото на настоящия - резервните части по магазините и сервизите като цяло бяха гарантирано оригинални в Европа. Но електронната търговия промени картинката. Фалшивите продукти започнаха да се разпространяват, винаги рекламирани като супер изгодни оферти. Цените трябва да предизвикат съмнение, както и страниците, на които са продават.

Друг проблем е, когато знаем, че те са фалшиви и това не ни интересува! Според доклад "Положението на незаконната търговия и измамите в Испания, Европа и останалия свят“, изготвен от Sicpa Испания, 13% от европейците заявяват, че са купували фалшиви продукти през миналата година с напълно ясно съзнание.

Нещо повече! Този доклад разкрива, че 31% от европейците смятат фалшифицирането за приемлива алтернатива, ако оригиналният продукт е много скъп. Процент стига плашещото число 50% сред хората под 24-годишна възраст.

Що се отнася до Испания, процентът на хората, които казват, че са купили съзнателно фалшива стока, включително автомобилна, през последната година, достига 20%. Няма да се изненадате коя е единствената страна, която води на иберийците по този показател. България, разбира се! У нас 24% от анкетираните признават, че са купили съзнателно менте. 

Като цяло - 43 процента от хората не са убедени, е купуват оригинални части. Като прибавим, че наистина има много излъгани, то положението става доста страховито. Първо, това удря по хиляди работни места  Европа, тъй като ментета идват от други страни, както знаем, предимно азиатски. Второ, фалшификатът може да бъде опасен.

Сред най-купуваните фалшиви автомобилни компоненти са филтри, независимо какви, както и катализатори, пише automedia. Но е стряскащо, че вече има фалшиви спирачни и предпазни елементи като накладки или въздушни възглавници!

Рискът от използването на фалшиви филтри е сериозен. Потокът от масло или бензин не е подходящ, което води до спад на мощността на автомобила или изтичане на вредни газове към пътниците в купето. Ако говорим за катализатора - още по-лошо! Той може да повреди двигателя и в крайна сметка да предизвика пожар на цялата кола.

Що се отнася до накладките, изборът на фалшиви означава, че автомобилът няма да има необходимия спирачен капацитет. Оттам е риск от катастрофа. Има опасност от несъвместимост с останалите части, по-голямо износване поради по-високи температури. Това ни кара да харчим повече пари, което прави евтините неща скъпи, ако цитираме старата поговорка.

А що се отнася до въздушните възглавници - открити са ментета, направени от използвани вече такива, закупени на пазара втора употреба. Други проверки разкриват празни въздушни капсули, така че те никога няма да се надуят в случай на удар.

Ще избегнем тези бъдещи разочарования, като не купуваме продукти за нашите коли от електронни магазини, които не вдъхват доверие. По-ниската от нормалната цена трябва да ни направи подозрителни. Поговорката "ако изглежда като измама, значи е измама“ работи с пълна сила тук.

От друга страна, експертите говорят за необходимост от идентификация на продуктите. Така дистрибуторите и крайните клиенти ще могат да ги разпознаят като автентични. Пример са защитните мастила и печатите за качество, за да се избегне подправяне на опаковката.