Хората много често си мислят, че когато се говори за критикуване на филми се говори за плюене на филми, а всъщност критиката е не нещо друго, а анализ на филм или анализ на произведение. Това каза в предаването "Един неделен ден по шосето" на Радио "Фокус" Благой Иванов, кинокритик, писател и водещ.

Според Благой анализът не е задължителен, но това е "допълнително разсъждение, когато едно произведение го оставиш да ферментира известно време в съзнанието ти, то започва да добива нови очертания, започваш да го осмисляш и другото, което аз много обичам, е да го контекстуализираш. В своята си екосистема по какъв начин се подрежда логически спрямо всичко останало", допълни кинокритикът.

"Когато гледаш нещо, все пак трябва да имаш бегла представа какво ще гледаш. Не ми трябва кой знае колко да медитирам над поредната част на "Трансформърс", но ако си пусна нещо на Ингмар Бергман, когото аз обожавам, там вече наистина се налага допълнително и по-сериозно осмисляне", обясни Благой.

По думите му когато изгледа някой филм и той не е чак толкова очевиден, колкото са филмите от мейнстрийма, "понякога съвсем несъзнателно се улавям, че един час след като филмът е свършил, аз чета неща за него, за тези, които са го направили, за това как се е родила идеята, ако е адаптация, чета информация за произведението. Аз не го правя, защото е задължение, просто ми става много интересно и смятам, че това е един придобит рефлекс, който с годините се утвърди като някаква характерова черта", каза кинокритикът. 

На въпроса доколко режисьорът е отговорен за успеха или неуспеха на филма, Благой отоговори: "Колкото повече пари са налети в един филм, толкова по-трудно е за един режисьор да бъде автор - залогът, чисто финансово, е огромен. Има, разбира се изключения, ще дам пример с Куентин Тарантино, Джеймс Камерън и Кристофър Нолан, трима режисьори, които са съвременни, които правят  доста добре издържано понякога блокбастър кино, понякога някакво мейнстрийм кино и които имат пълен контрол над своите проекти. Нещо, което те са успели да си извоюват с години и със своя характер." 

А по темата за мястото на сценаристите във филмите, Благой обясни, че "когато бъдеш нает като сценарист в голям сериал или филм, или в голяма стрийминг платформа, в повечето случаи отново се говори повече за занаят, отколкото за творчество. Има творчество вътре, но то е толкова, колкото и на един копирайтър в рекламна агенция. Истинският драматургичен авторски почерк лъсва много по-ясно и има много по-смели и интересни неща, когато се говори за по-малко самоцелно комерсиални филми, защото когато говорим за комерсиални, наистина, там по-скоро имаш едни определени линии, които трябва да се спазят и те са на първо място, а това да си оригинален, да си смел, да си креативен е по-малко важно", допълни той.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Або