BMW ще се произвежда от хуманоидни роботи
©
Към момента в света има около 40 милиона индустриални робота, внедрени в различни поточни линии. "Смяташе се, че те ще бъдат приложени първо в автомобилостроенето и подобни производства. Концепцията "хуманоиден", а не "индустриален" робот да се ангажира в производството е сравнително нова и BMW искат да я внедрят първи. Идеята е роботът не просто да извършва едно и също нещо, а да се усъвършенства във времето и да съвместява няколко задачи, подобно на истински човек. Т.е. тук той не просто иззема тежкия или монотонен труд, а директно заменя човека, защото в бъдеще ще се научи да съвместява много и различни задачи", обясни доц. Тодорова.
BMW ще въведе новата технология първо в завода си в град Спартънбърг в Южна Каролина. Първоначално ще се правят отделни компоненти - седалки, части от шасито, а на по-късен етап тази дейност ще бъде разширена.
"Много често стратегиите на големите компании не са просто самосбъдващи се пророчества, те умишлено стартират тези трендове. Amazon има свой робот – Digit, а знаем, че Amazon, освен с доставки, е ангажиранмного и със складова дейност, защото цялата логистика по придвижването на тези стоки по цял свят изискват и това. Така че, те планират да ползват роботи и в доставките, и в подреждането на артикулите в складовете", даде пример доц. Тодорова.
Според нея с роботизацията, автоматизацията и навлизането на изкуствения интелект социалният и икономически обществен договор ще бъде взривен. "Всички тези роботи могат да са налични 24 часа, 7 дни в седмицата. Изисква се само първоначална инвестиция в тях, не се плащат заплати, не се плащат социални и здравни осигуровки. Това ни поставя пред нуждата от нов обществен договор", коментира още футурологът.