Автомобилна компания обяви война на физическите бутони
©
И има защо. Много клиенти предпочитат бутоните спрямо сензорните екрани и то до степен, че някои производители дори се отказаха от амбициите си да премахнат копчетата напълно и започнаха да ги връщат. На пазара дори има и аксесоари, например за Tesla Model 3, които да изведат повече функции на бутони.
Според други компании обаче копчетата са антична отживелица, която нито е практична, нито е ефективна и трябва да бъде заменена от новите технологии. Причината все още да не са премахнати е неправилен подход и неподходящи заместители.
Сред тях е и Rivian, които имат конкретни идеи как да се случи това и искат да ги реализират, съобщава InsideEVs, цитирани от carmarket.bg. Уасим Бенсайд е главният софтуерен директор на Rivian и един от двигателите на концепцията за пълно премахване на бутоните и замяната им с друга, по-подходяща технология.
Той казва, че дизайнерската философия на Rivian е центрирана около цифровото изживяване. Според него физическите бутони стават "аномалия“ в модерните коли и нямат място в тях.
"В идеалния случай ще искате да взаимодействате с колата си чрез гласа си. Проблемът е, че повечето гласови асистенти в момента просто са счупени. Последната "Северна звезда“ е гласовото управление да стане основен начин на взаимодействие с колата. Модерните автомобили имат толкова много функции, че дори и да направим чудеса с интерфейса, винаги ще има приоритизация и неща, които трябва да са сложени в менюта и подменюта“, казва Бенсайд.
Много по-удобно за шофьора и пътниците ще бъде да могат просто да кажат на колата какво искат и тя да го направи. И не просто да пусне климатика или да настрои температурата на двете зони. А и да може да управлява всяка функция с глас, включително да отвори или затвори прозорците например.
Бенсайд успокоява, че това не означава, че бутоните ще изчезнат изведнъж. Ще мине време и някои функции най-вероятно винаги ще имат и алтернатива през бутон. Например именно прозорците. Понякога човек иска да отвори прозореца до точно определено ниво, което варира според вятъра, времето и т.н. Малко ще е досадно да започне да обяснява на колата да вдигне или свали прозореца с два сантиметра няколко пъти докато попадне на точно желаното място.
Бенсайд не може да влезе в подробности, тъй като технологията още се разработва. Очакванията обаче са голяма роля да има изкуственият интелект, който да разбира хората по-добре и да може по-бързо да се адаптира към различните ситуации.