Антон Баев за своя роман "Мария от Охрид": Това е книга за бавно четене
©
"След като на мен ми хрумна, че тази история от един век, този век е един кръг, който аз ще го въртя в повествованието, мен ми трябваха точно няколко "вертувиански хора“, които да разположа в този кръг по симетрична формула. И се оказа, че на мен са ми достатъчни точно 8 души централни герои, от името на всеки аз да разкажа една и съща история, само че през неговия език и през неговата оптична гледна точка, така, както е поставен в този кръг. И по този начин се получават 8 разказа, 8 големи повествования за едно и също нещо. Само че те звучат по различен начин, защото хората са различни, и историята, и кръгът се завърта през тях по различен начин“ разкри още за структурата на повествованието Антон Баев.
Авторът на "Мария от Охрид“ обясни още и за числото 8, което присъства по няколко различни начина в неговия роман, че освен сакрално число в християнството, осмицата може да се види още от древността по много различни начини: "В изкуството 8 са нотите в петолинието, а в този роман в един момент нататък в писането му след втората глава мен ме интересуваше преди всичко музиката, той да звучи като музика. Мен ме интересуваше ритъма на това слово. Така че на мен тези 8 герои ми бяха необходими като ноти. От друга страна 8 са квадратите в шахматната дъска хоризонтално и съответно вертикално разположени. Така че тези 8 централни герои, които се обговарят през други 8 второстепенни, представляват една игра на шах. А математиката и музиката са изключително близки поради простата причина, че при тях съответствията, симетриите са най-важните, те ги поддържат. И това е важно въобще за изкуството, особено за онази част от литературата, която иска да звучи като музика.“
Интересно е, че бележките под линия в романа не са точно бележки под линия, разказа Антон Баев, като обясни, че това е втори роман – роман в романа: "Защото те не са просто една дефинитивна история на факта, помощна история, а те са под формата на приписки и представляват това, което един от централните персонажи си е записвал като приписки, четейки Светото писание отстрани. И те са обговаряне на т.нар. фактологическа история. В този смисъл за мен те са важни т една страна като фактическа страна, обаче от друга страна и от начина, по който те да звучат като една лична история, препредадена фактическа история.“
По думите му фокусът му като поет и белетрист е не само върху православието, а изобщо върху религиите като цяло: "Мен ме интересува вертикалният човек, който е устремен към небето, а не хоризонталния човек, който пътува във всекидневието. Хората от тази епоха на Възраждането също много са пътували, но те са пътували с някаква вертикална сила – те са пътували с цел да постигнат нещо възвишено за разлика от сега, когато то е битийно, преди всичко да се спасим, да оцелеем. Това е пътуването не само в будителския смисъл на думата, но това е преди всичко духовното пътуване от една страна, и най-вече според мен е минаването през времената – съчетаването в едно и също битие, в един и същ човешки живот на много векове. И това са вековете на познанието.“