Орхидеите са сред най-красивите и предпочитани стайни растения. Въпреки това, техните специфични изисквания често водят до момент, в който растението изглежда сякаш е умряло – виждаме само изсъхнали пръчки и липсва какъвто и да е цвят. Възниква въпросът – трябва ли да изхвърлим орхидеята в този момент или все още има надежда тя да се възстанови и да цъфти отново?

Орхидеите, особено най-популярната сред любителите вид Phalaenopsis, имат естествен цикъл на цъфтеж, който не е постоянен през цялата година. След период на обилен цъфтеж, растението може да изпадне в състояние на покой, което може да продължи от няколко месеца до повече от година. През този период орхидеята може да изглежда "мъртва", но всъщност тя се готви за следващия си етап на растеж и цъфтеж.

Как да разберем дали орхидеята е жива?

Преди да решим да се откажем от орхидеята, е важно да проверим състоянието на корените. Живите корени на орхидеята са зелени, сребристи или понякога светлокафяви, но трябва да бъдат твърди на допир. Ако корените изглеждат сухи и изгнили, растението може да се нуждае от по-сериозна грижа, но дори и тогава не всичко е загубено.

Освен корените, стеблата (или "пръчките“, както често ги наричат) също могат да дадат информация за здравето на орхидеята. Ако стеблото е зелено, то растението все още има потенциал да се възстанови. Изсъхналите стъбла могат да бъдат подрязани, но не напълно – оставете около 2-3 см, за да дадете шанс на нови издънки да пораснат .

Какви са причините за липсата на цъфтеж?

Неправилно поливане: Орхидеите не понасят излишна влага, но също така не трябва да бъдат оставяни напълно сухи. Балансът е от съществено значение .

Неподходяща светлина: Орхидеите изискват индиректна светлина. Прекалено много пряко слънце може да изгори листата им, а недостатъчно светлина ще забави растежа .

Недостиг на хранителни вещества: През периодите на активен растеж е добре да подхранвате орхидеите с подходящи торове за орхидеи.

Температура и влажност: Орхидеите обичат топлина и висока влажност, затова е добре да ги отглеждате в среда с подходяща температура и ниво на влажност .

Как да съживим орхидеята?

Ако орхидеята ви не цъфти дълго време и изглежда "мъртва“, има няколко стъпки, които може да предприемете, за да ѝ помогнете да се възстанови:

Подрязване: Подрежете сухите стебла и отстранете мъртвите корени 

Пресаждане: Ако корените изглеждат изгнили, пресадете орхидеята в свеж субстрат, специално за орхидеи. Това ще ѝ даде нов старт.

Промяна на условията: Преразгледайте условията, в които държите орхидеята.

Достатъчно ли е светло мястото? Контролирате ли влажността? 

Търпение: В повечето случаи орхидеите се нуждаят от време. Промяната може да не настъпи веднага, но с подходящи грижи цъфтежът ще се върне, съветват от Orchid Web.

Не бързайте да се разделяте с орхидеята само защото изглежда изсъхнала. Често това е просто знак за преминаване в нова фаза от жизнения цикъл на растението. С подходящите грижи и търпение орхидеята може да се възстанови и да ви зарадва с нови красиви цветове.