5-те билки за пролетно пречистване, които ще променят живота ви

©
Добре познатите зеленини не са от полза само, когато сме болни. Ако знаем как да ги приготвим, те могат да подпомогнат естествената детоксикация на тялото. Освен това подобряват храносмилането и възстановяват жизнеността, пише svetatnazdraveto.bg.
Пролетно прочистване – защо тялото ви се нуждае от него?
След зимните месеци, прекарани в по-малко движение и повече изкушения като сладкиши и тежки храни, организмът се чувства уморен и претоварен. Всеки ден тялото е изложено на различни токсини – от храната, водата и дори въздуха, който дишаме. Освен това стресът и заседналият начин на живот допълнително забавят естествените процеси на детокс, пише онлайн изданието Adventure Yogi.
За да дадем на организма нов старт и да възстановим енергията си, пролетният детокс е чудесен начин да подпомогнем имунната си система и да стимулираме естествените функции за изчистване на натрупаните вредни вещества.
Най-добрите билки за пролетно пречистване
Глухарче – приятел на черния дроб
Глухарчето е една от най-добрите билки за детокс. Коренът му подпомага работата на черния дроб, а листата са богати на калий, калций и желязо. Младите му листа са чудесни в салати, супи или дори в песто.
Как да го включим в храната си?
Можете да си направите билков оцет: Залейте пресни листа от глухарче, коприва и други зелени билки с малко ябълков оцет. Оставете да престои месец и приемайте получената смес като тоник преди хранене или в дресинг за салати.
Бял трън – защитникът на черния дроб
Билкарите от векове използват семената на белия трън за укрепване и възстановяване на черния дроб. Те подпомагат прочистването на тялото и дори могат да спомогнат за възстановяване на увредени чернодробни клетки.
Как да го приготвим?
Семената трябва да се смелят в кафемелачка и да се добавят в чайове, смутита или супи. От тях може да се направи и тинктура с малко алкохол, за да се извлекат всички полезни свойства.
Репей – билката за чиста кожа и здрав черен дроб
Репеят е чудесна билка за детокс. Той стимулира лимфната система, подпомага работата на черния дроб и червата и е особено полезен за кожата.
Как да приготвим чай от него?
Чаят от репей е отличен избор за пролетта. Смесете 3-4 супени лъжици пресен или сушен корен от репей с 3 чаши вода и варете 10 минути. Добавете 1-2 супени лъжици семена от копър и оставете да къкри още 5 минути. Прецедете и се насладете на този леко сладък чай.
Червена детелина – детокс и чиста кръв
Червената детелина е известна с благоприятното си въздействие върху лимфната система и кръвоносните съдове. Тя съдържа ценни минерали като желязо и калций, които помагат за укрепването на организма – те поддържат костите, мускулите и кръвоносната система.
Как да я консумираме?
Червената детелина може да се приема под формата на чай, който е бърз и лесен за приготвяне. Ако не сте привърженици на тази напитка, билката може да се добави към водата във ваната за да подпомогне стимулирането на кръвообращението.
Коприва – витаминен тласък за тялото
Копривата е една от най-хранителните билки – богата е на желязо, калций, магнезий, калий и дори протеини. Тя има лек диуретичен ефект, подпомага бъбреците и поддържа черния дроб в добро здраве.
Как да я включим в менюто си
Копривата може да се консумира като чай, да се добавя в супи или да замени спанака в любимите ви рецепти.
4 начина да включим билките в ежедневието
Започвайте деня си с чай – може да е от коприва, глухарче или червена детелина
Добавяйте зелени листа към салатите – съставки като глухарче, коприва, рукола и синап ще ви заредят с витамини.
Използвайте билков оцет – като дресинг за салати или тоник преди хранене.
Добавяйте репей и джинджифил в супите – за по-добро храносмилане и по-силен имунитет
Пролетта е перфектният момент да подкрепим и прочистим тялото по естествен начин, използвайки даровете на природата. Време е да погледнем с нови очи на "плевелите“ около нас – те могат да се окажат съюзниците, от които се нуждаем, за да се погрижим за здравето си. Билките не само помагат за естествената детоксикация, но и ни зареждат с енергия и жизненост.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.