Руски и турски учени са идентифицирали 44 нови биологично-активни съединения в плодовете на орлови нокти, които могат да бъдат използвани за разработването на хранителни добавки и лекарства, предназначени за лечение на пациенти с ХИВ и рак. Те са изследвали два вида плодове: диви камчатски орлови нокти и култивирани сини орлови нокти, събрани в земеделски насаждения.

Анализът показал, че общо изследваните проби съдържат 151 биологично-активни съединения, от които 44 са открити за първи път. Повечето от изолираните съединения принадлежали към групата на полифенолите, които предпазват  растенията от болести и излишна ултравиолетова радиация. Тези вещества се използват широко във фармацевтиката, както и за производството на функционални храни и хранителни добавки.

В това проучване учените са открили, че сините орлови нокти съдържат мирицетин, вещество, известно с противораковите си свойства, което се съдържа също и в годжи бери, къпини и магданоз.

Освен това във всички сортове сини орлови нокти е открит анонаин, който, според изследванията, може да забави развитието на рака на шийката на матката.

Според специалиста по биоинформатика и професора в Agrobiotech Institute на TSU, Мухаммад Амджад Наваз, експертите също изучават гени на орловите нокти, отговорни за размера, плътност на кората му и други характеристики, които са важни за промишлената обработка. Това ще спомогне за подобряване на технологиите за дълбока преработка на плодовете.

Тези изследвания ще бъдат полезни както за селекцията на нови сортове орлови нокти, така и за оптимизиране на събирането на горските плодове. Получените знания ще помогнат за използването на растението не само като суперхрана, но и като суровина за фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, пише zdrave.to.