19 септември е паметна дата за световното изкуство
©
Името Мона Лиза произлиза от биографията на Леонардо да Винчи, написана от Джорджо Вазари и публикувана 31 години след смъртта на Леонардо. В нея той идентифицира седящата дама като Лиза, която е съпруга на богатия търговец от Флоренция - Франческо дел Джокондо. "Мона“ е често срещано в италианския език сливане на "мадона“, което значи "моята дама“. Алтернативното заглавие Джокондата е женски род на Джокондо, което означава "весела жена“. Заради усмивката това име придобива двойно значение.
Леонардо взима със себе си картината във Франция през 1516, когато крал Франсоа I кани художника да работи в Кло Люсе близо до замъка на краля в Амбоаз. Кралят купува картината за 4000 екю. След смъртта на италианския художник картината е отрязана, като са отстранени части от двете ѝ страни.
Картината първоначално е изложена във Фонтенбло, а по-късно е преместена във Версайския дворец. След Френската революция е преместена в Лувъра. Наполеон I я премества в спалнята си в Тюйлери, а по-късно отново е върната в Лувъра. По време на Френско-пруската война от 1870 – 1871, картината е извадена от Лувъра и скрита някъде във Франция.
Леонардо да Винчи създава хармоничния образ на човека, отговарящ на хуманистичните идеали на Ренесанса. С това полага основите на изкуството от Високия Ренесанс. Като учен експериментатор и гениален художник Леонардо де Винчи остава личност-символ на епохата на Ренесанса.