12% от трудовия потенциал на ЕС остава неизползван
©
Сред страните от ЕС през 2023 г. спадът на пазара на труда е бил най-голям в Испания (20,2% от разширената работна сила), Италия (17,7%), Швеция (16,4%) и Гърция (16,3%). От друга страна, най-нисък е в Полша (4,8%), Малта (5,2%), Унгария (6,0%), Чехия (6,4%) и Словения (6,5%).
По отношение на компонентите на предлагането на работна ръка, безработицата представлява 5,8% от разширената работна сила, докато хората, които са готови да работят, но не търсят, представляват 2,8%, а непълно заетите работници на непълно работно време са 2,5% от разширената работна сила. Хората, които търсят работа, но не са на разположение веднага, са 0,9% от разширената работна сила.
Безработицата има най-голяма тежест върху застоя на пазара на труда в ЕС
Разглеждайки всеки компонент, данните показват, че в 24 страни от ЕС делът на безработните е най-голям сред 4-те компонента. Най-висок дял на безработните се наблюдава в Испания (11,7% от разширената работна сила) и Гърция (10,8%).
Изключенията са Холандия и Ирландия, където дяловете на непълно заетите лица, работещи на непълно работно време, са най-високият компонент на отпуснатост съответно от 5,1% и 4,5%; и Чехия (3,2%), където делът на хората, които търсят работа, но не са на разположение, съобщава Евростат.