В България киселото зеле е традиционна храна, която присъства неизменно в зимното меню на много домакинства. То е основна съставка в редица български ястия като сарми, кисело зеле с месо или боб със зеле.

Традицията на приготвяне и консумиране на кисело зеле в България съчетава не само кулинарни, но и културни елементи, което го прави важна част от националната идентичност.

Добре ли е обаче редовното ядене на кисело зеле? Ето какво казват експерти по здравето на червата. Те подробно описват какво се случва с тялото ви, когато консумирате този продукт редовно. 

Една порция (1 чаша) кисело зеле съдържа 4 грама фибри, които помагат за подобряване на храносмилането и редовното изхождане. Диетологът Бет Розен обяснява, че неразтворимите фибри, които са в изобилие в киселото зеле, действат като вещество, което помага за отстраняването на отпадъците от тялото.

Киселото зеле е ферментирал продукт, който съдържа полезни бактерии, които помагат за възстановяване на баланса на чревния микробиом. Както отбелязва диетологът Джеси Уонг, консумацията на такива продукти има положителен ефект както върху краткосрочното, така и върху дългосрочното здраве на червата.

Киселото зеле е отличен източник на витамин С, който играе важна роля в подкрепата на имунната система. Витамин С, заедно с други антиоксиданти, помага за намаляване на възпалението и подобряване на цялостното здраве.

Витамин С, присъстващ в киселото зеле, насърчава производството на колаген, което прави кожата по-еластична. Освен това предпазва кожата от увреждане, причинено от свободните радикали и UV лъчите, което спомага за забавяне на процеса на стареене.

Хранителна стойност на киселото зеле

1 чаша кисело зеле съдържа 27 калории, 6 грама въглехидрати, 4 грама фибри и 21 милиграма витамин С. Освен това то е богато на желязо, витамин К и фолиева киселина, което го прави питателен и нискокалоричен продукт.

Безопасно ли е да се яде всеки ден кисело зеле?

Въпреки че киселото зеле е добро за повечето хора, то може да не се препоръчва за тези, които страдат от непоносимост към хистамин или са алергични към зеле. Хората с високо кръвно също трябва да внимават заради високото съдържание на сол.

Източник: Zdrave.to.