"Военният Шенген“ не касае транспортната инфраструктура, тя касае граничните процедури при преминаването на съюзни войски през наша територия и облекчаването на тези процедури. Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на отбраната в парламента във връзка със Споразумението, обсъждано между България, Румъния и Гърция, наречено "Военен Шенген" за преминаване на натовска техника през страната и въоръжение в посока Румъния, предаде репортер на "Фокус".

Министърът на отбраната заяви, че е било подписано писмо на намерение между България, Румъния и Гърция, което обаче няма задължителен характер или статут на Международен договор.

"Има 1,6 млрд заделени от Европейската комисия, а тези проекти, които сме заявили, а те са реални, например единият от проектите е вторият мост на река Дунав и той е заявен за европейско финансиране", заяви министърът.

"Тук са водещи икономическите интереси на държавите, допълнени от ползите от тази инфраструктура за военната инфраструктура и превозването на войски", каза още той.

И допълни, че водещи са не военните ползи, а индустриалните.

По отношение на транспортните коридори Запрянов заяви, че споразумението се отнася до модернизиране и изграждане на железопътни линии, транспортни артерии по направление Кулата – Видин, Александруполис – Русе – Силистра.

Военният министър обясни, че военната мобилност има за цел осигуряването на бързо предвиждане на техника и войски както в мирно време, така и в условията на кризисни ситуации.