Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента прие на първо четене три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, с които се предлага спиране на процедурата за избор на главен прокурор.

Предложенията са внесени отделно и са на "Възраждане", "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната - Демократична България". 

"Съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша, защото се прави на парче и набързо. Разбирам, че трябва да се вземе политическо решение, защото трябва да се отговори на някои обществени очаквания, но не може с начини, които противоречат на законите. Процедурата за главния прокурор не приключва на 16 януари, не бързайте толкова много, нищо няма да се разреши с това бързане. Премислете хубаво нещата", заяви служебният министър на правосъдието Мария Павлова.

В законопроекта на "Възраждане" е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и председател на Върховния административен съд.

Законопроектът на ПП-ДБ предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор, а от "Има такъв народ" предлагат структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела.