"Предай нататък – любовта, не вируса": Стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания
!["Предай нататък – любовта, не вируса": Стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания](https://i.id24.bg/i/2448892.webp)
©
За поредна година отбелязваме Деня на влюбените с втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, който тази година е под надслов "Предай нататък – любовта, не вируса!“. Лице на кампанията е актьорът Юлиан Вергов: https://www.youtube.com/watch?v=CTG60fAuwhQ
Акцентът, който поставяме е нуждата от повишаване на обществената информираност за начините на предаване на ХИВ и други сексуално предавани инфекции, да се мотивират хората за отговорност към собственото здраве и да се насърчава редовното изследване за ХИВ, както и за възможните ко-инфекции (хепатит Б, хепатит С, сифилис, туберкулоза).
Националната АНТИСПИН кампания се провежда ежегодно в четири етапа. Първият стартира на 1 декември, Световния ден за борба срещу СПИН. Вторият етап е по повод 14-ти февруари, през третата неделя на месец май (Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН) се провежда третият етап и лятната АНТИСПИН кампания е четвърти етап.
В периода 10-17 февруари 2025 г. стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания, като в рамките на инициативата с различни дейности се включват 28-те регионални здравни инспекции и доброволците на Българския Младежки Червен кръст. В цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни материали, безплатно, доброволно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН и различни други дейности и мероприятия.
Министерство на здравеопазването осигурява безплатно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус. Лечението на пациенти с ХИВ/СПИН се извършва в специализирани звена към инфекциозните болници/клиники: https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/hiv-spin/bolnici
Към 31 декември 2024 г. 2 464 лица с ХИВ/СПИН получават антиретровирусна терапия. Прилагането ѝ удължава живота на пациентите и подобрява качеството им на живот.
В страната функционират 20 Кабинета за безплатно и анонимно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) към Регионалните здравни инспекции и Националната референтна потвърдителна лаборатория по HIV към НЦЗПБ - https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/hiv-spin/KABKIS. В тези кабинети се провежда консултация, която дава възможност на лицето да направи информиран избор за изследване за ХИВ, да се справи със стреса и да вземе лични решения по отношение на ХИВ/СПИН.