"Please ASK!“ е европейски проект, който "Арте Урбана“ координира заедно с партньорски организации от Унгария и Чехия. Всяка една от тези организации има задачата да продуцира спектакъл на научна тема. Това каза Димитър Узунов – основател на творческия колектив "Арте Урбана Колектив“, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

В българския екип участват астрофизикът д-р Владимир Божилов и доцентът по молекулярна биология към БАН д-р Милена Георгиева, режисьорът и актьор Димитър Узунов, музикантът Никола Груев - Котарашки, сценографът Никола Налбантов, графичният дизайнер Елена Гамалова. "С режисьора преценихме, че имаме нужда от актриса и хореограф, така че в момента тече отворена програма до 12 април“, допълни Узунов.

Темата на проекта им ще бъде "Астробиология“.

Проектът е важен етап в създаването на европейска мрежа от професионалисти в сферата на научния театър. В основата му е пресечната точка между науката и изкуството в съвременния свят.

"Тепърва предстои целият продукционен процес, в който ще се пише сценарий. Лятото има една творческа резиденция с всички екипи. Премиерата на българския проект ще бъде през април или май 2025 г., а всички три проекта ще бъдат представени на фестивала "Театър на чудесата“ в София в "Топлоцентрала“ през есента на 2025 г.“, разказа Димитър Узунов.

Публиката ще бъде ангажирана в творческия продукт. "Търсехме име, което да е интерактивно, да кани публиката по някакъв начин“, допълни режисьорът.

Графичният дизайнер Елена Гамалова е част от "Арте Урбана Колектив“ от 2017 г. Графичният дизайн по думите й е средство, което може да доразвие всеки проект. "Технологиите допринасят, улесняват, създават много по-интересни взаимодействия между различни сфери на изкуството, миксират различни медиуми. За да се представи дадено произведение – сценично или каквото и да било, е много важно как се комуникира, към кого е насочено. Това, което отличава този тип събития, е непрекъснатото взаимодействие с публиката“, отбеляза тя.

Много е важно творецът да има широк диапазон за вдъхновение, подчерта Елена Гамалова. "Човек трябва да намира вдъхновение във всичко. Колкото по-богат и голям кръгозор имаш, толкова по-лесно ти става да създадеш нещо, което да е интересно за дадената сфера, към която е насочено.“