Това каза за Euronews Bulgaria изпълнителният директор на "Мюзикаутор“ Иван Димитров по случай напомнянето, че Дунавското хоро е със защитени права и по принцип не е законно да се пуска без да бъдат уредени авторските права.
"Говорим за авторско право, за ползване и за икономически смисъл на авторското право. Нещата са ясни – за да бъде използвано легално едно произведение е необходимо разрешение от страна на автора и организацията, която го представлява."
"Нашият апел беше към тези организатори на събития, например общините, които разходват публични средства – да го правят съобразно изискванията на закона. Съвсем нормално е след като плащаш за озвучаване, сцена, изпълнители, охрана, да отчетеш и този аспект на авторите и да се заплати възнаграждение за техния труд."
"Дунавското хоро е защитено с авторски права от датата на създаването му до период от 70 години след смъртта на автора му Дико Илиев, т.е. до 2056 г."
"Ако спрем да изпълняваме "Дунавско хоро", само след няколко години Дико Илиев ще бъде забравен. На Нова година ще го изсвирим, като за последно. Н
В първите минути на всяка нова година по площадите у нас звучи "Дунавското хоро". Но местната власт трябва да плати за това, казват от Музикаутор.
"Каква е тяхната заслуга, за популяризирането на творческите усилия на Дико Илиев? Кога се сетиха тези хора? И защо се сещат сега? Ние не сме златна мина. За да ни рекетират всякакви институции за пари", категоричен е Златко Живков, кмет на Монтана.
И макар да се съгласни, че ако се налага - ще плащат, от община Монтана наричат ситуацията "абсурдна". "Много странно, честно казано, какво точно искат тия хора? От това няма да ни откажат, насила няма да ни откажат", заяви кметът.