“От името на управляващата коалиция днес в деловодството на Народното събрание бе внесено предложение за създаване на временна парламентарна комисия, която да обсъди възможните промени в конституцията, свързани със съдебната реформа и върховенството на правото." Това заяви на специален брифинг в парламента председателят на групата на “Демократична България" Христо Иванов, съобщиха от пресцентъра на партията.



Той уточни, че съставът на комисията ще бъде формиран на паритетен принцип. Очакванията са, че всяка от седемте парламентарни формации ще излъчи по двама представители в нея. “Целта ни е да съберем конституционно мнозинство, за да можем най-сетне да направим крачка напред", каза Иванов.

Според съпредседателя на “Демократична България" много е важно това да се случи преди неизбежните промени в структурата на Висшия съдебен съвет да влязат в сила и преди да бъде избран състав на кадровия орган.

“Като казвам, че според мен тези промени са неизбежни, имам предвид поредицата от препоръки от Венецианската комисия, от Европейската комисия, от Европейския съд по правата на човека, които ни призовават да осигурим в съдийската колегия на ВСС да има голямо мнозинство членове, избрани от съдии, а в прокурорската колегия да имаме възможност да изберем представители, които не са част от прокуратурата, т.е. на са в кариерна зависимост от главния прокурор, а представляват парламента, което пък е структурна предпоставка за отчетност на главния прокурор", аргументира се Иванов.

Наличието на предпоставки за политически консенсус за конституционни промени лидерът на парламентарната група на ДБ очерта със заявката на президента Радев, че има свой проект за промени в конституцията и с предизборните и следизборни заявки от партиите, включително от опозицията, за готовност за изменения в основния закон. С работата на комисията, която ще бъде прозрачна и пред медиите, Иванов очаква, че “всички ще видят кой къде стои, с какво е готов да се ангажира". И изрази надежда чрез медиите общественото мнение да повлияе върху всички политически формации да подходят отговорно към тази тема.

Христо Иванов благодари на трите партньорски партии от управляващата коалиция, които са подкрепили инициативата на “Демократична България" за създаването на временната комисия, като персонално изтъкна приноса на Ива Митева от ИТН и на доц. Атанас Славов от ДБ.

Запитан от журналисти за упреците от настоящия и от бившия главен прокурор - Иван Гешев и Сотир Цацаров, за посегателство над независимостта на прокуратурата, Иванов отговори, че и двамата трябва да си подадат оставката. За него Цацаров е лицето на дълъг период на безвремие в прокуратурата, когото Иванов като правосъден министър е призовавал многократно да разследва корупционни скандали, като този с “Двете каки".

“На прокуратурата се дължи автономия, но тя няма независимост като съда", каза депутатът юрист и даде за пример последните изменения в сръбската конституция, направени на базата на препоръките на Венецианската комисия в контекста на присъединяването на страната към ЕС. Иванов напомни, че и в Плана за възстановяване и устойчивост на ЕК за България се настоява за отчетност и ефективност на прокуратурата. И че същите аргументи ще бъдат използвани и по пътя ни към Шенген и Еврозоната.