Животното, също като човека, изпитва болка и има нужда от защита, ако към него е проявена агресия. Това каза Тихомир Димитров от фондация "Четири лапи“ в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. С него коментирахме нуждата от зоополиция, тема, която става особено актуална около празничните дни, когато пиратките и шумните празненства нарушават правото на животните на спокойствие.

"Животното е собственост на стопанина си – юридически погледнато е така. Само че както родителите, така и собствениците на домашни любимци имат права и задължения. Ако превишите правата си към животното, което имате, трябва да бъдете санкциониран“, категоричен е Димитров, като коментира случаи на насилие към животни, станали известни в публичното пространство.

Зоополицията в България в момента съществува, но работата й може да бъде подобрена, каза още Тихомир Димитров. "Тя работи основно по сигнали, а много граждани подават некачествени такива – без снимки, адреси, имена и фактология. Имаме добра нормативна база в посока защита на животните, но тя трябва да се комбинира с качествени сигнали“, подчерта Димитров.

"Трябва да се прави разлика между нехуманно отношение към животните и насилие към тях. При осакатяване, увреждане или убийство, на което сме станали свидетели, директно трябва да се обадим в полицията. Когато обаче установим, че едно животно се гледа в твърде тясно пространство, без необходимите за развитието му условия, става дума за нехуманно отношение и редът за подаване на сигнали става друг – контролът е на Българска агенция по безопасност на храните и подразделенията й, които трябва да бъдат сезирани. Когато става дума за нарушаване правата на диви животни пък, компетентно е Министерството на околната среда и водите. Няма как да има централизиран орган, който да отговаря за всички сигнали, защото това би било твърде трудоемко като организация“, поясни още Димитров.

"Четири лапи’’ има секция на сайта си, наречена "сигнализирай“, в която пише в кой случай към коя институция трябва да се обърнете, имаме и готови бланки на сигнали, за да бъдат улеснени гражданите. "Законът за защита на животните постановява, че всеки стопанин е длъжен да осигури нормални условия на живот за своите любимци. Ако става дума за отглеждане на много животни в тясно пространство например, може да се стигне до отнемане на животното“, каза още Димитров.

Докато насилниците не разберат, че обществото е абсолютно нетолерантно към агресията срещу животни, проблемът няма да бъде решен напълно, категоричен е той. "Развитието на една нация личи по отношението към по-слабите – децата, болните, възрастните, животните. Животните не могат да говорят и да се защитят, затова няма как да не поемем отговорност и да се намесим тогава, когато те имат нужда от помощ“, апелира Димитров.