"Бандата на 1500-те": 400 кучета са осиновени от приюта в Богров тази година
©
Наталия Найденова – доброволец в организацията, също сподели своя опит и за присъединяването си към "Бандата на 1500-те“ : "Когато отидох за първи път в Богров изпитах невероятен шок, защото за първи път виждах толкова много животни на едно място. Някак си естествено дойде желанието в мен да се включа към каузата и да допринасям с каквото мога.“
"Кучетата в приюта живеят в клетка колкото малка стая на апартамент, банята е това обикновено, веднъж на ден получава храна, евентуално някой ще влезе да му изчисти. И това е цял живот. Това е картината, която можем да си представим, когато говорим за кучетата там,“ сподели още Розалин Шмих, като разказа, че самата площ е толкова голяма, че отнема 4 до 5 седмици да се обиколят всички клетки.
От началото на годината са осиновени 400 кучета от приюта в Богров, разказа Наталия Найденова и очерта проблемът свързан с бездомните кучета в България. "Проблемът е, че постоянно постъпват нови изоставени животни, върнати животни, а бройката, макар че логически би трябвало да намалява, тя винаги стои 1500+, и някак си това не може да се промени към момента. Затова и нашата визия и нашата мисия е да променим самото отношение на гражданите към тези безстопанствени животни, за да може в някакъв момент, освен осиновявания, някак си да спрат изоставанията, да се прилагат повече кастрации на домашни животни, за да се реши проблемът постепенно.“, каза Найденова.
Хора, които искат да си осиновят домашен любимец, е редно да обмислят в каква среда живеят, имат ли възможност да се грижат за животно, защото трябва да се полагат определени грижи, имат ли достатъчно време, което да отделят за любимеца си. Такъв съвет даде Наталия Найденова, като допълни: "Нека да дойдат поне 3-4 пъти в приюта, да прекарат малко време с това животно, да видят какъв е неговият характер, могат ли да се напаснат, ще могат ли да му осигурят всички условия да живее качествено, и тогаваь ако отговорът на всички тези въпроси е "да“, следващата стъпка е да го осиновят.“ Друга опция е временният дом за дадено животно – по този начин хората не се ангажират дългосрочно с неговото отглеждане, както и могат да преценят дали могат да се справят с отглеждането на животно.
"От 1 до 3 септември участваме в инициативата на "Колективът“ "Реките на София“, където имаме възможност да представим не само нашата инициатива, но и кучета, както и това, че посетителите на фестивалите по този начин разбират, че могат да станат активни доброволци към нашата кауза, но и разбират, че тези кучета са просто нормални домашни любимци, които просто чакат някой да им даде шанс,“ сподели още създателят на инициативата "Бандата на 1500-те“ Розалин Шмих.