Думата "рак“ вече не означава смъртна присъда. Информацията е най-важното нещо – трябва да знаем как да профилактираме тялото си и как да се грижим за себе си. Това каза Звезделина Лютфи – управител на Здравен информационен център "Медикъл Караджъ“, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

Медицинската онкология се развива много в последните 10 години, отбеляза тя. "Благодарение на много нови генетични анализи, които дават информация за различните туморни образувания, се измислиха много нови подходи и комбинации от лекарства, имунотерапии, химиотерапии, таргетни терапии. Има много по-добра прогностика и много по-лек път на пациентите“, обясни Лютфи.

На 25 април от 9.30 часа в хотел "Милениум“ ще се проведе онкологичен семинар, който ще събере най-авторитетните специалисти от болници "Мемориал“ в Истанбул, посветен на най-новите постижения в диагностиката и лечението на онкологични заболявания. Събитието е отворено за всички, като е необходима само предварителна регистрация.

"С болници "Мемориал“ имаме дълги години партньорство, работим в изключителен синхрон. Те споделят нашата морална ценност и нашия подход към пациентите – индивидуалност, внимателност, грижа и сърцатост. Всички професори, които каним, познаваме лично“, поясни Звезделина Лютфи.

Сред лекторите е проф. д-р Серкан Кескин, който е специалист в лечението на рак на гърдата, гинекологичните и белодробни тумори. Той ще говори за имунотерапията, таргетната терапия и генетичния анализ.

Проф. д-р Илкнур Байрактар е специалист по хирургично лечение на туморни на храносмилателната система. Тя ще говори за постиженията в областта на роботизираната и лапароскопската хирургия. "Роботизираната хирургия е метод, който се използва дълги години. Това е методика, с която възстановяването е много по-бързо, а кръвозагубата – много по-малка. Проф. Байрактар ще обсъди различни видове комбинативни методи, може би ще поговорим за лечението по време на операция, при което се прилага химиотерапия, докато пациентът е в операционната“, обясни Лютфи.

Проф. д-р Джунейт Тюркмен ще говори за тераностичните приложения и радионуклидни терапии в ядрената медицина. "Тераностиката съчетава някои образни изследвания, комбинация между диагностика и лечение едновременно. Ще поговорим за този тип подход в радиологията специално“, уточни Звезделина Лютфи.

Проф. д-р Мутлу Арат ще разкаже за лечението на хематологичните онкологични заболявания и трансплантация на костен мозък. "Методите за трансплантация на костен мозък се усъвършенстват все повече, а рисковете стават все по-малки благодарение на новите лекарства и различните подходи. В онкохематологията се надяваме скоро да заговорим по-спокойно за CAR Т-клетъчната терапия, която вече се прилага в определени държави“, допълни управителят на Здравен информационен център "Медикъл Караджъ“.

Сред лекторите на семинара е и проф. д-р Зафер Токташ – специалист по мозъчни и гръбначни тумори. "Проф. Токташ използва интраоперативен ядрено-магнитен резонанс, невронавигация, невромониторинг. Всички тези апаратури са създадени, за да пазят пациента“, поясни Звезделина Лютфи.