Зорница Илиева: Русия вече официално заявява, че воюва не с Киев, а със страните от НАТО
© Фокус
Отговорът на Москва на разрешението на САЩ и на Великобритания Украйна да може да атакува територии на Руската федерация с далекобойни ракети според международния анализатор говори за това, че в следващите месеци може да се очаква ескалация на напрежението и трудно съгласие за преговори за мир. Русия вече официално заявява, че воюва не с Киев, а със страните от НАТО, посочи Илиева. "Изстреляните над територията на Русия далекобойни ракети не се командват и насочват от украински военни лица. Москва посочи, че центровете за насочване са в Лвов, в Рамщайн и във Вашингтон, а на Киев остава само да натисне едно копче на пусковите устройства, които се намират на територията на Украйна“, поясни тя.
По думите й в Киев са разтревожени от отговора на Путин. "Русия държа в напрежение няколко дни Киев като част от тяхната военна тактика. Обстановката е напрегната до степен, в която се играе ва банк и от двете страни“, смята Илиева.
Тя отбеляза, че руският президент подписа указ, а не закон за ядрената доктрина на Русия. "Това означава, че той лично поема отговорност за ядрен удар на Русия при дадени обстоятелства, по преценка. В същото време използването на междуконтиненталната балистичната ракета не е на въоръжение в Руската армия и за първи път се използва в бойни действия. Това е сигнал, това е първият опит да покажат, че могат да я използват“, обясни международният анализатор.
В свое интервю преди дни Володимир Зеленски признава, че Крим няма как да бъде върнат на Украйна, допълни Илиева. "Той прави първата крачка, за да може да промени част от условията и да принудят Москва да започне преговорен процес. Но аз се опасявам, че при тази ескалация на военните действия, това, че се напада територия на Русия, е невъзможно“, смята Илиева.
Тя отбеляза, че Владимир Путин неколкократно е заявявал готовност за преговори, но при неговите условия. "Той се обявява против замразяване на конфликта, което от гледна точка интересите на Русия означава, че нейната сигурност ще бъде застрашена. Едно от главните му условия е запазване неутралитет за Украйна, т.е. изключване на членството й в НАТО“, поясни Илиева.
Тя допълни, че украинският президент не е бил поканен на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро, а в заключителната резолюция Украйна е спомената бегло, с призив за запазване на цивилните животи. "Това е многосигнално. Въпросите, които по принцип са се обсъждали, са свързани с изграждане на един справедлив свят, с борбата срещу бедността и климатичните промени. Резолюцията е много прецизно изработена. Никой не е искал да създава каквито и да било скандали или натиск, за да може да се намери някакъв изход от сложната геополитическа ситуация. Интересни са срещите в кулоарите, докладът на Лавров и докладът на Си Дзинпин“, отбеляза още Зорница Илиева.