Знаете ли какво трябва да заплатите при престой в лечебно заведение?
©
Здравноосигурените лица имат право да получат срещу заплащане допълнителни услуги. Те включват:
- Подобрени битови условия – самостоятелна стая, в цената на която се включват всички допълнителни битови услуги, с или без придружител, по желание на пациента;
- Лечебните заведения имат право да предоставят срещу заплащане допълнително поискани услуги, свързани с подобрени битови условия, само в случаите, когато болничните стаи не разполагат с еднакви битови условия и са налице свободни стаи, предоставящи възможности за избор.
- Допълнително обслужване, свързано с престоя на пациента в лечебното заведение, извън осигурените здравни и общи грижи – самостоятелен сестрински пост, допълнителен помощен персонал, меню за хранене по избор, съобразено със съответния лечебно-диетичен режим;
- Лечебните заведения имат право да предоставят срещу заплащане допълнително поискани услуги, свързани с осигуряване на допълнителен помощен персонал, само в случай че са осигурили необходимите общи грижи за пациентите и поисканите услуги се различават от тях.
- Избор на лекар или екип от медицински специалисти. Лечебните заведения определят цената за избор на лекар/екип за конкретна дейност, като цената за избор на лекар не може да надхвърля 500 лв., а за избор на екип – 900 лв.
Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на дете до 7 години, както и на придружител на дете до 18 години при необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.
Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на лице с увреждане, което не може да се обслужва самостоятелно и има необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури, пишат от Здравната каса.
Някои изделия, прилагани в болничната помощ, се заплащат от НЗОК до определена стойност или напълно. За целта тези изделия трябва да бъдат включени в съответните списъци, които са публикувани на сайта на НЗОК в раздел Медицински изделия и диетични храни/Медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ. Ако пациентът иска или се налага да му бъде поставено по-скъпо медицинско изделие, той доплаща разликата между цената на медицинското изделие и стойността, която НЗОК заплаща за него.
Медицинските изделия и консумативи, които не се заплащат от НЗОК, са упоменати изрично в съответната клинична пътека.
Но, ако са включени в списъка на изделията, за които НЗОК заплаща напълно, лечебните заведения нямат право да изискват доплащане от пациента.