Паричните обезщетения за безработица са краткосрочно плащане от фонд "Безработица" на държавното обществено осигуряване, което замества за определен период от време част от загубения доход от полагане на труд на конкретно лице.

За времето, през което получават парично обезщетение за безработица, лицата са здравно осигурени за сметка на държавния бюджет, разясняват от НОИ. Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за фонд “Безработица" за последните 24 календарни месеца. 

В същото време то не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година.

Минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, пише bTV. Месечният размер на паричното обезщетение за безработица се определя, като полученият дневен размер се умножи по броя на работните дни в месеца, за който се отнася.

Кога се спира обезщетението?

Изплащането на паричното обезщетение за безработица се спира при настъпване на следните обстоятелства:

- Получаване на обезщетение за временна неработоспособност след прекратяване на осигуряването - за периода, за който се изплаща обезщетението.

- Изплащане на обезщетение за оставане без работа на основание нормативен акт - за периода, за който се изплаща обезщетението.

- Събиране на доказателства за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, придобит при прилагане на разпоредбите на международен договор, по който България е страна или на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.

- Извършване на проверка от контролен орган или друг компетентен орган относно обстоятелства от значение за правото или размера на обезщетението; в този случай спирането е до приключване на проверката, но за не повече от 6 месеца.

Изплащането на обезщетението за безработица се възобновява от деня на отпадане на основанието за спиране за оставащия към датата на спиране период.

Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при:

- Започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава

- Прекратяване на регистрацията от Агенцията по заетостта

- Придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава, или при отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а КСО или на професионална пенсия по чл. 168 КСО

- Смърт на безработния