Русия има своите глобални интереси на Балканите, които се изразяват през сръбския фактор. Един от тези елементи безспорно е Милорад Додик. Това каза журналистът от БНТ и бивш кореспондент в Сърбия Николай Кръстев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

През последните 10 години Додик се е срещал с Владимир Путин и с негови представители 26 пъти. 

"Това говори колко Москва е посветена на тази част от Западните Балкани и по-специално на Босна и Херцеговина, за да реализира своята политика през Додик и неговите политически сателити през бившата югославска република. Москва има за цел да подкопае действията на върховния представител на международната общност в Босна и Херцеговина. Тя вижда свой съюзник за това Додик“, обясни Кръстев.

Руският посланик в Сараево неведнъж е заплашвал Босна и Херцеговина с "Украински сценарий“ и е изразявал подкрепа за Милорад Додик. 

"Той казва, че няма нищо лошо да се прехвърлят обратно към Република Сръбска част от дадените някога правомощия от Баня Лука към Сараево“, добави Кръстев.

Визитата на Милорад Додик в Москва и безпрепятственото му завръщане в Баня Лука според него означава, че "Интерпол“ вероятно е оттеглил искането на съда на Босна и Херцеговина за издаване на международна заповед за арест. 

"Интерпол“ не иска да влиза във вътрешните противоречия в Босна и Херцеговина. Истината е, че "Интерпол“ се оказа неефективен в определени моменти да гарантира стабилността вътре в страната, при положение че има издаден документ за задържане от съда в Босна и Херцеговина на Додик и неговите двама партньори – шефа на парламента на Република Сръбска и премиера на републиканския парламент“, коментира журналистът.

По думите му чрез своите инструменти на влияние – представителите на сърбите в различните институции вътре в Босна и Херцеговина, Милорад Додик започва да окупира отделните институции. "Това е може би най-прекият път към разпадането на Босна и Херцеговина“, смята Кръстев.

Това се случва 30 години след края на най-кървавия граждански конфликт  постюгославското пространство, отбеляза журналистът. По думите му Босна и Херцеговина е най-слабото място на стабилността на Балканите в този момент. "Това трябва да притеснява и нас в България. Всяка нестабилност в Босна и Херцеговина е лош сигнал, защото означава прехвърляне на нестабилност в Косово и в Република Северна Македония и окриляване на сръбския национализъм на Балканите“, заяви Николай Кръстев.