Западна ни съседка Сърбия е недоволна от много от действията на България и затова малко по малко увеличава историческите си претенции към нас. С идването на власт на Александър Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия около нас се създава една стратегия на негативно отношение спрямо България и сръбската политика на Балканите цели разширяването на сръбския свят – това културно и етнопространство в нашия регион, чийто главни инициатори са Вучич и неговият патрон Александър Вулин. Това каза журналистът Николай Кръстев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите ние имаме какво да бъдем още по-недоволни от нейните действия и посочи пример с непремереното поведение на държавния глава на Сърбия, който си е позволил да се разкрещи на българския постоянен представител в ООН по отношение на гласуването за Сребреница и му е казал пред всички останали дипломати да гласува според указанията, които е получил от София.

"Затова и тезата за Шоплука отново се обновява. Затова днес в Цариброд и в Босилеград района се заселва с роми. Българското етническо тяло се претопява и бива принудено по икономически причини да отиде във вътрешността на Сърбия или да дойде към България. И постепенно се губи тази кохерентност на Западните покрайнини,“ обясни той и добави, че тази стратегия е тествана и при Северна Македония, чийто първа работа след идването на власт на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ е да се спре Коридор 8 и да се обнови Коридор 10, т.е. връзката север-юг от Унгария през Сърбия, съответно Македония и България да бъдат изолирани от регионалните процеси. Сърбизирането на ВМРО-ДПМНЕ води изключително до антибългарско поведение, нагнетява недоверие и нестабилност между София и Скопие, добави той.  

Интересен факт е, че Сърбия превъоръжава армията си с модерни оръжейни системи и трупа огромен арсенал от оръжия, особено през последните години. Сърбия е и най-големият производител на оръжие на Балканите. "Това е нещо, което трябва да ни притеснява. Регионът е такъв, че Балканите могат да се окажат като втори фронт на противодействие на Русия спрямо Запада след нахулването й в Украйна. Притеснява ме също така защо Франция сключва военна сделка с Вучич – авторитарният лидер в региона, който създава само проблеми дори с партньорите от Европейския съюз, каквото се е случвало с България или с Хърватия. Изведнъж вие давате оръжие, много модерно оръжие – това са френски бойни самолети "Мираж“, вие го давате на държава, която гравитира в руската орбита, която е част от руските планове за нестабилност в нашия регион.“

Сърбия се явява лоста на руската амбиция за Балканите и винаги е промотирала руската имперска политика или сегашната Путинова политика. "Играта на Сърбия е свързана с Русия и с това да бъде така унижавана, удряна България, първо чрез етническите българи, които живеят в Сърбия, второ, през това да бъде унижавана българската държавна позиция по ключови въпроси, какъвто е въпросът за Сребреница, където България има консенсус по темата. Политиката на Сърбия е да дразни България, максимално, да създава напрежение, като целта е България да изглежда по-слаба, да изглежда по-нелепо, да не може да намери дори сред партньорите си едно разположение,“ посочи още Николай Кръстев.

Според журналиста България трябва да бъде по-категорична с партньорите си от Европейския съюз, като може да постави условия, може да изисква условия и може да покаже на Сърбия къде й е мястото на Балканите. "Решението е да бъдем по-категорични заедно с Хърватия. Ние трябва да казваме и обясняваме, че в Сърбия днес отново се обновява тази екстремистка политика за Велика Сърбия, за сръбския свят, на това, че всички сърби трябва да живеят в една държава и нямало да имало нищо лошо, ако Република Сръбска от Босна се присъедини към Сърбия.“