Жасмина Гевезиева: Мисията ми е да повиша качеството на живот на хората с хранителни проблеми
© Фокус
Тя сподели, че в продължение на 12 години е страдала от сериозни хранителни разстройства. "На мен ми отне много време въобще да осъзная, че имам проблем, който беше свързан с изяждане на много голямо количество храна за много кратко време, абсолютно неосъзнато, и непрекъсната вариация в килограмите. Това, което на мен много ми помогна, е да започна да изучавам този проблем и всъщност се квалифицирах като нутриционист от доста места – Американската академия за спортно хранене, Университета в Станфорд, за да мога да реша конкретни проблеми. В основата на крайностите, в които изпадаме, е неосъзнаването, непознаването на храната и черно-бялото мислене“, посочи Жасмина Гевезиева.
В основата на балансираното хранене е познаването на калорийния баланс и хранителната стойност на продуктите, макронутриентите – въглехидрати, мазнини и протеини, микроелементите – витамините и минералите. "Всъщност разпределяме храната така, че хем да ни е вкусна, хем да е приятна, хем да ни води към целите, които искаме да постигаме“, поясни тя.
Нуждите на всеки човек са индивидуални и те могат да се изчислят чрез енергийни калкулатори, които отчитат нашето тегло, височина, начин на живот и физическа активност. "Базовото метаболитно ниво показва колко калории горим без да правим нищо. Спрямо начина ни на живот – колко калории са ни необходими, за да поддържаме нивото, което имаме. Спрямо целите – дали ще отслабваме, ще напълняваме, или ще поддържаме тези килограми, решаваме какви калории са ни необходими. Това е основата. Оттам нататък вече имаме разпределение на макронутриентите спрямо общия енергиен баланс, който имаме“, обясни Жасмина Гевезиева.
Освен калориите и макронутриентите, в основата на балансираното хранене е и качеството на храната. "Може да бъдем на растителна диета, може да бъде с месо и риба с ниско съдържание на наситени мазнини. В нашето меню е важно да присъстват много зеленчуци, особено кръстоцветни. Фибрите също трябва да бъдат преценени, като препоръчителното ниво е около 15 грама на 1000 калории. Много са елементите, които са основата на едно здравословно балансирано хранене“, посочи нутриционистът.
Трансмазнините и бялата захар по възможност трябва да бъдат изключени от хранителния режим, допълни тя.
Всички храни имат своите заместители и след като знаем какво ни пречи, то може да бъде заместено под една или друга форма. "Бялата захар например може да бъде заместена с малтитол и еритритол, които не се усвояват, съответно остават без калории. Ако имаме проблем с посягането към нездравословни храни, един от най-лесните начини е това, което не е полезно, да не присъства вкъщи, а това, което е по-полезно, да бъде на открити пространства в кухнята“, даде примери Жасмина Гевезиева.