Георги Тахов. В срещата участие взеха и заместник-председателя на съвета Атанас Урджанов, главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, заместник-министъра на икономиката и индустрията Николай Павлов, заместник-министъра на труда и социалната политика Румяна Петкова, представители на министерство на образованието и науката и министерството на околната среда и водите, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, изпълнителният директор на ЦОРХВ д-р Койчо Коев, както и експерти от МЗХ и БАБХ.
Участниците обсъдиха постъпили становища по предложеното изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, свързани с максималното водно съдържание в бялото саламуреното сирене. За да се защитят интересите на потребителите, които закупуват такъв продукт, МЗХ предлага да се въведе горна граница за водно съдържание, която да не превишава 65 на сто.
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов заяви, че всички участници в агрохранителната верига трябва да се стремят към най-важната цел, а именно защита на интересите на потребителите, включително - добри практики за лоялна търговия с храни.
На заседанието бяха одобрени няколко стратегически документа: Годишен доклад за състоянието на сектор "Храни" за 2021 г. и 2022 г., Годишна програма за работата на Съвета през 2025 г. и бяха направини анализи по прилагането на редица регламенти.
Участниците в заседанието бяха запознати и с актуалното състояние на процедурата за вписване в регистрите на производителите на Защитено наименование за произход (ЗНП) "Българско кисело мляко" и ЗНП "Българско бяло саламурено сирене". Досега в регистъра на ЗНП "Българско кисело мляко" са вписани общо 32 производители, а в регистъра на ЗНП "Българско бяло саламурено сирене" са общо 26.
Министерство на земеделието и храните предлага да се ограничи водното съдържание в бялото саламурено сирене. Това стана ясно на седмото заседание на Националния съвет по храните, което бе председателствано от министъра на земеделието и храните д-р Земеделското министерство предлага да се намали водното съдържание в сирената
![Земеделското министерство предлага да се намали водното съдържание в сирената](https://i.id24.bg/i/2445544.webp)
© МЗХ
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Икономист за бойкота на супермаркетите: Ефект вече има, увеличиха...
22:28 / 11.02.2025
Габриел Вълков: Прекият избор създава председатели на БСП, които ...
22:12 / 11.02.2025
Синдикатите с тревожни данни: 94% от българите не са доволни от з...
21:00 / 11.02.2025
Спукана гума на самолет затвори летище София
20:50 / 11.02.2025
Парламентът започва да попълва регулаторите
20:33 / 11.02.2025
Тежка катастрофа затвори пътя между Казанлък и Сливен: Човек е за...
20:19 / 11.02.2025
Актуални теми
Анкета
Не (18721) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (17281) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (10838) | 23% | ![]() |