Украинският президент Володимир Зеленски пристигна на еднодневна визита у нас. Първата му спирка бе в Министерския съвет, където се срещна с премиера Николай Денков и вицепремиера и външен министър Мария Габриел. След това Зеленски бе приет и от държавния ни глава Румен Радев.

Днешният пленарен ден също бе белязан  от темата Украйна.  Посещението на украинския държавен глава провокира и реакциите на политиците.

Депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов каза: Посещението на Зеленски е в духа на посещенията, които той направи в почти всички страни- членки на ЕС и НАТО. В България тази визита е закъсняла.

Той уточни, че срещата е закъсняла най-вече заради неясната позиция на служебните кабинети и президента.

“Можем да сме горди, че не сме на периферията, не сме нестабилния партньор, не сме троянския кон. Напротив ние сме значим, важен партньор, на който Украйна разчита", каза Кирил Петков и посочи, че се познават от срещата им в Киев и е  щастлив да го види отново.

Според него единственият начин за мира в Украйна ще бъде постигнат, когато "руският агресор се изтегли изцяло от границите".

"Президентът на Украйна идва, за да се срещне не с нашия президент, а с американския премиер - Денков." Това каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в профила си във Facebook. 

По думите на Костадинов Зеленски идва за нас, за домовете ни и за децата ни. “Идва, за да ни провокира, да ни дразни. Защото американският посланик тук има една цел, която е гражданска война в България и след това въвличането ѝ в мащабен военен конфликт", смята още той.

“България стана член на ЕС и НАТО, когато ДПС беше във властта. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

“Геополитическата ни ориентация не подлежи на съмнение и трябва да сме лоялни членове на НАТО и ЕС. Ние бяхме в основата още в първия ден на войната НС да приеме декларация, осъждаща военната агресия на Русия срещу Украйна, докато тогава управляващата коалиция и управляващото мнозинство се занимават с алинеи, точки и запетаи, докато комшията гори", смята той.

По думите му позицията на ДПС стана позиция и на България.

"Посещението за нас е оценка на поведението на България в основата на което е позицията на ДПС, а това е правилното поведение, защото нашите съюзници имат същата позиция като нас", заяви Карадайъ.

Позицията на левицата бе по-остра. Лидерът на БСП Корнелия Нинова каза по повод днешните решения на депутатите следното: “Всички решения в спешен порядък взети в Народното събрание са функция от посещението на Зеленски. Не сме поканени на среща с Володимир Зеленски, ние гласувахме и против декларацията за членството на Украйна в НАТО след войната.

Нинова бе категорична, че българският национален интерес е бил предаден три пъти днес. “Интересът се предаде с решението да се продадат двата реактора на Украйна, взе се решение да се опразнят складовете на България откъм боеприпаси и да бъдат пратени извън страната, подкрепата на Украйна в НАТО означава засилване на напрежението, така българският национален интерес се предаде", каза още Нинова.

Депутатът от “Има такъв народ" Станислав Балабанов каза, че България е част от ЕС и НАТО и няма нищо лошо такава визита да се осъществи в България. “Въпрос е с каква цел се осъществява. За нас все още е неясна целта - надявам се Денков да говори", посочи Балабанов и припомни, че ИТН е част от декларацията, която парламентът подписа в подкрепа на членството на Украйна в НАТО.