За девет години държавата е създала 12 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, а през следващите няколко години трябва да бъдат изградени още 14 центъра от този тип. Това стана ясно от отговора на здравния министър доц. Силви Кирилов на въпрос от депутата от ПП-ДБ доц. Васил Пандов относно подобряването на неравномерния териториален достъп на деца с увреждания до подобни центрове извън предстоящото преобразуване на дейността на ДМСГ във 4 областни града - Варна, Кърджали Стара Загора, Плевен.

"През 2016 г. МЗ, чрез Актуализирания план за изпълнение на стратегия "Визия за деинституционализщия на децата в Република България“, планира и пое ангажимент да създаде ЦКОДУХЗ във всяка област. До 2024 г. поетапно, на мястото на закритите ДМСГД, са създадени 12 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания", казва министърът. 

Изградените центрове са в градовете: Бургас, Благоевград, Бузовград, Видин, Дебелец, Добрич, Кърджали, София, Сливен, Силистра, Стара Загора и Хасково.

Функционалните ангажименти на този тип лечебни заведения трябва да отговарят на съвременните изисквания и потребности на децата за осигуряване на комплексни грижи, ранна диагностика, лечение, медицинска и психосоциална рехабилитация, продължително лечение, както и обучение на родителите за поемане на грижа в семейна среда.

Министърът гарантира, че сред приоритетите на МЗ е да създаде необходимите условия всички деца да имат възможност да достигнат пълния си потенциал в здраве и благополучие, както и да им гарантира универсален достъп до медицинска помощ и комплексни грижи.

"В тази връзка за останалите 14 области е предвидено създаването на такива центрове. Изграждането на интегрирани здравно-социални услуги чрез развитие и създаване на 26 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания е мярка, която е заложена в Приоритет: "Развитие на здравеопазването и подобряване на достъпа до здравна грижа към Програмата за управление на правителството на България за периода 2025-2029 г.", допълни още той.

Доц. Кирилов уточни, че в плана за действие към Програмата е планирано за периода до 2026 г. да се създадат 4 нови центъра, като през 2024 г. са създадени два от тях в Стара Загора и Кърджали. Предстои създаването на другите два центъра в област Плевен и област Варна.