Силви Кирилов на въпрос от депутата от ПП-ДБ доц. Васил Пандов относно подобряването на неравномерния териториален достъп на деца с увреждания до подобни центрове извън предстоящото преобразуване на дейността на ДМСГ във 4 областни града - Варна, Кърджали Стара Загора, Плевен.
"През 2016 г. МЗ, чрез Актуализирания план за изпълнение на стратегия "Визия за деинституционализщия на децата в Република България“, планира и пое ангажимент да създаде ЦКОДУХЗ във всяка област. До 2024 г. поетапно, на мястото на закритите ДМСГД, са създадени 12 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания", казва министърът.
Изградените центрове са в градовете: Бургас, Благоевград, Бузовград, Видин, Дебелец, Добрич, Кърджали, София, Сливен, Силистра, Стара Загора и Хасково.
Функционалните ангажименти на този тип лечебни заведения трябва да отговарят на съвременните изисквания и потребности на децата за осигуряване на комплексни грижи, ранна диагностика, лечение, медицинска и психосоциална рехабилитация, продължително лечение, както и обучение на родителите за поемане на грижа в семейна среда.
Министърът гарантира, че сред приоритетите на МЗ е да създаде необходимите условия всички деца да имат възможност да достигнат пълния си потенциал в здраве и благополучие, както и да им гарантира универсален достъп до медицинска помощ и комплексни грижи.
"В тази връзка за останалите 14 области е предвидено създаването на такива центрове. Изграждането на интегрирани здравно-социални услуги чрез развитие и създаване на 26 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания е мярка, която е заложена в Приоритет: "Развитие на здравеопазването и подобряване на достъпа до здравна грижа към Програмата за управление на правителството на България за периода 2025-2029 г.", допълни още той.
Доц. Кирилов уточни, че в плана за действие към Програмата е планирано за периода до 2026 г. да се създадат 4 нови центъра, като през 2024 г. са създадени два от тях в Стара Загора и Кърджали. Предстои създаването на другите два центъра в област Плевен и област Варна.
За девет години държавата е създала 12 центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, а през следващите няколко години трябва да бъдат изградени още 14 центъра от този тип. Това стана ясно от отговора на здравния министър доц. Здравният министър: Предстои изграждането на още 14 центъра за деца с увреждания и хронични заболявания

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Дъжд и мъгла в прохода "Петрохан", автомобилите спират
21:10 / 26.04.2025
Тежка катастрофа с тир блокира магистрала "Тракия"
18:14 / 26.04.2025
Наталия Киселова: ДПС на Доган си оставиха вратата отворена, мога...
17:51 / 26.04.2025
За 28 медицински специалности у нас липсва медицински стандарт, с...
17:30 / 26.04.2025
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
16:50 / 26.04.2025
ВМА отново събра елита на урологията
16:35 / 26.04.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21246) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19564) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12096) | 23% | ![]() |