Последен ден от геомагнитната буря, след като миналата неделя от Слънцето беше наблюдавано мощно изхвърляне на намагнетизирана плазма от най-външния слой на звездата.

Това обявиха от Центърът за прогнозиране на космическото време на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA), информира бТВ.

Какво представлява геомагнитната буря?

Слънчевата буря, известна още като геомагнитна буря, възниква, когато слънчевият вятър - състоящ се от заредени частици, които постоянно се движат от Слънцето - взаимодейства с магнитното поле на Земята или магнитосферата, причинявайки значителни смущения, според НАСА. Видът и тежестта на това смущение зависят от колебанията на слънчевия вятър, които могат да предизвикат значителни промени в теченията, плазмата и полетата в земната магнитосфера.

Как слънчевите бури могат да повлияят на технологиите

Според NOAA интензивните геомагнитни бури могат да "бомбардират“ Земята със субатомни частици, което от своя страна може да доведе до смущения в навигационните системи чрез смущения в радио- и GPS-сигналите, както и в електрическите мрежи.