Защо времето в България е толкова променливо?

© Meteo Balkans
Постоянно следим коментари и виждаме, че населението в България не разбира, че този тип прогнози е изключително сложна за прогнозиране.
Конвекцията зависи от много променливи
Температурата, влажността на въздуха, вертикалното движение на въздушните маси, наличието на фронтове или локални "инициатори" като планини — всички тези фактори влияят на формирането на бурите. Малки разлики в тези условия могат да решат дали ще има буря или не.
Локални особености на терена
В България имаме Пирин, Рила, Стара планина, Родопите, Дунавската равнина, Тракийската низина и т.н. Планините засилват възходящите движения на въздуха (орографска конвекция), докато в равнинните части процесите се развиват по различен начин. Един малък хълм може да се окаже "спусък" за развитие на гръмотевична буря, но ако в равнината условията не са добри тази буря се разпада. Доста често на малки територии наблюдаваме екстремни явления, като дъжд от 50-80л/кв.м, а само на 50км дори и капка не пада, пише Meteo Balkans.
Тогава пък се започват критики, че прогнозата е невярна и т.н
Мащаб на явленията
Гръмотевични бури често са с много малък мащаб (десетки километри), което е под разделителната способност на много метеорологични модели. Това значи, че е почти невъзможно да се каже с абсолютна точност: "В 17:30 ч. над този град ще падне буря".
Хаотичен характер
Атмосферата при конвективни условия е силно нестабилна и динамична. Малки начални разлики (дори един градус температура), могат да доведат до напълно различно развитие на явленията. Това е т.нар. ефект на пеперудата.
Бързи промени
Конвективните процеси могат да се развият буквално за 10–15 минути. Един момент всичко изглежда спокойно, след малко — небе, пълно с надигащи се мощни облаци и буря.
В обобщение:
Прогнозиране на конвективни процеси не е като да гледаш дали ще вали лек дъжд. Изисква се дълбоко разбиране на физиката на атмосферата, отлични модели и още по-добра интерпретация от синоптиците. Особено в страна като България, където разнообразният релеф допълнително усложнява картината.